Aktualności
Z pomocą walczącym

Z pomocą walczącym

Kolejne dwie karetki „Meditransu”, które do tej pory służyły mieszkańcom miasta i okolic, zostały przekazane do Lwowa i miasta Dnipro na Ukrainie.

Wszystko za sprawą decyzji samorządu województwa mazowieckiego, który od początku wojny wspiera obwody partnerskie, m.in. przez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. W sumie na Ukrainę pojechało już 15 ambulansów. Warto zauważyć, co podkreśliła również członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, że w ten sposób nie zostaje osłabiony potencjał pomocy dla mieszkańców. Wręcz przeciwnie. – Dysponujemy najnowocześniejszymi ambulansami. Flota siedleckiej stacji została bowiem w ubiegłym roku uzupełniona o dziewięć nowych karetek, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z programu unijnego, wartego blisko 500 mln zł. Dzięki temu starsze, ale wciąż sprawne pojazdy mogą dalej służyć tym, którzy teraz tego potrzebują. I choć wydaje się, że ostatnio trochę osłabła nasza empatia i zrozumienie dla Ukrainy, to samorząd województwa nie ustaje w pomocy. Przekazujemy najpotrzebniejszy sprzęt nie tylko medyczny, ale i elektryczny, dla strażaków – informowała 7 lipca, podczas oficjalnego przekazania, E. Lanc.

Karetki oraz całe dodatkowe wyposażenie medyczne, w tym apteczki przekazane przez mazowieckich harcerzy, trafiły do Portu Lotniczego we Lwowie im. Daniela Halickiego oraz Batalionu Medycznego Szpitalnica w mieście Dnipro. – Oba ambulanse mają służyć właśnie tam, żeby można było jak najszybciej transportować rannych czy chorych. Podczas rozmowy z lotniskiem we Lwowie usłyszałam, że do nich właśnie trafia wiele ofiar z pola walki, stąd ogromne zapotrzebowanie na taki pojazd. Wiemy, że tam ciągle trwa wojna, a sytuacja jest bardzo trudna, dlatego krok po kroku realizujemy działania pomocowe – zaznaczyła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. 

Jak informował Leszek Szpakowski, dyrektor SPZOZ RM-Meditrans, na pokładzie przekazanych karetek, poza standardowym wyposażeniem medycznym, znalazł się też najpotrzebniejszy sprzęt pochodzący z zasobów stacji oraz urzędu marszałkowskiego – m.in. maski tlenowe, środki opatrunkowe czy sprzęt ochrony osobistej.

IZU