Historia
Źródło: UM/Bartosz Wołoszko
Źródło: UM/Bartosz Wołoszko

Z pragnienia wolności

Bialczanie pamiętali o 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W godzinie „W”, tradycyjnie, zgromadzili się na pl. Wolności pod ścianą straceń.

Punktualnie o 17.00 rozległ się dźwięk syreny, po czym uroczyście podniesiono polską flagę i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał prezydent miasta Michał Litwiniuk. Najpierw podziękował wszystkim zgromadzonym za obecność. Wyrazy wdzięczności skierował m.in. ku pocztom sztandarowym, harcerzom i zuchom, bractwu kurkowemu, służbom mundurowym, przedstawicielom szkół, spółek miejskich, instytucji samorządowych i administracji rządowej oraz mediom. - Dziękuję za obecność, przez którą pokazujecie, że stanowimy wspólnotę. Świętujemy bolesną prawdę historyczną - 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, wielkiego, bohaterskiego i patriotycznego zrywu przeciwko niesprawiedliwości wojny i bucie okupanta. Wybuchło ono z pragnienia wolności i posiadania własnej ojczyzny - mówił włodarz.

– To trudne i bolesne doświadczenie jest jednocześnie doświadczeniem bohaterskim, z którego wywodzimy mądrą naukę. Nasze obchody rocznicy powstania organizujemy zawsze w tym szczególnym miejscu. Za mną jest ściana straceń, niemego i jakże wyrazistego świadka wojennych dramatów, gdy kule nazistowskiego okupanta rozpruwały ciała mieszkańców Białej Podlaskiej – dodał.

Potem cytował refren piosenki powstańczej „Pałacyk Michla…”. – To jest podpowiedź, jak dzisiaj powinniśmy oddawać hołd tym, dla których posiadanie własnego kraju oraz poczucie bycia wolnymi we własnym domu i wolnymi od trosk okrucieństwa było tak kosztowne. Dzisiaj nie musimy płacić takiej ceny. Jak możemy się odwdzięczyć za ich poświęcenie? Realizując ducha płynącego z refrenu tej piosenka – ciężką, uczciwą, codzienną pracą, wzajemną życzliwością, wspieraniem się we wspólnym celu budowania wolnej ojczyzny i zasobnego społeczeństwa, w którym dobrze będzie mógł czuć się każdy z nas. Trzeba budować społeczeństwo, które da szansę naszemu i przyszłym pokoleniom Polaków żyć w wolnym od wojny domu – Polsce i w naszym wspólnym domu, w wolnej zjednoczonej Europie – podkreślał M. Litwiniuk.

Po przemówieniu nastąpiło złożenie kwiatów pod ścianą straceń. Uczestnicy spotkania wysłuchali też utworu „Cisza”. Uroczystości zakończyła część artystyczna przygotowana przez młodzież z Bialskiego Centrum Kultury. Młodzi zaprezentowali m.in. wiersz „Elegia o chłopcu polskim” i pieśń „Warszawo ma” oraz „Modlitwę obozową”.

AWAW