Region
Źródło: MS
Źródło: MS

Z przesiadką

Przy dworcu PKP powstanie parking w ramach programu „Parkuj i Jedź”.

System ma zachęcać użytkowników samochodów osobowych do pozostawienia ich w wyznaczonych miejscach i kontynuowania podróży przy pomocy środków komunikacji publicznej. Według pomysłodawców stanie się również jednym ze sposobów na zmniejszenie korków w Siedlcach. – Ten program znakomicie ogranicza ruch samochodów na drogach dojazdowych i w centrach miast oraz zmniejsza emisję szkodliwych związków do atmosfery. Jest więc przyjazny dla środowiska – mówi Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich, które nadzorują przedsięwzięcie finansowane przez samorząd województwa.

Władze Siedlec przekazały KM na ten cel grunty położone przy ul. Kolejowej. Parking powinien zostać oddany do użytku w ciągu kilku miesięcy. – Będzie publiczny, niestrzeżony i przeznaczony dla osób korzystających z przejazdów pociągami – wyjaśnia Nowakowska. Wjazd stanie się możliwy jedynie po okazaniu biletu parkingowego ważnego: tydzień, dwa tygodnie, kwartał lub miesiąc. – Każdy będzie mógł zostawić tam swój pojazd i pojechać choćby do Warszawy – dodaje Wojciech Cylwik, naczelnik Wydziału Dróg siedleckiego Urzędu Miasta. Koleje planują utworzenie 40 miejsc parkingowych na samochody i 14 na rowery.

„Parkuj i Jedź” (Park & Ride) to popularny system komunikacji mieszanej, w krajach Europy Zachodniej i USA, istniejący już od kilkudziesięciu lat. Docelowo w województwie mazowieckim wybudowanych zostanie 40 parkingów tego typu. Do tej pory uruchomiono takie w Celestynowie, Żyrardowie i Ożarowie Mazowieckim.

Kinga Ochnio