Kultura
FOT. JS
FOT. JS

Z różnych stron świata

Jesteśmy dumni z tego amfiteatru i panującej w nim atmosfery. Tu jest najlepsza publiczność - podkreślał podczas inauguracji festiwalu Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Już po raz 29 odbyło się wielokulturowe wydarzenie gromadzące artystów i grupy folklorystyczne z różnych zakątków świata. Przez cztery dni, od 10 do 14 lipca, można było podziwiać występy ukazujące bogactwo tradycji i dziedzictwa kulturalnego Rumunii, Ukrainy, Czarnogóry, Meksyku, Kolumbii i Kenii.

Festiwal Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem organizowany jest we Włodawie od 1991 r. Niezmiennie od lat do amfiteatru (zwanego popularnie muszlą) znajdującego się w niedalekim sąsiedztwie kościoła św. Ludwika, przybywają mieszkańcy Włodawy, wczasowicze z ośrodków wypoczynkowych nad Jeziorem Białym oraz goście z Polski i z zagranicy. Tak było i w tym roku, chociaż organizacja wydarzenia nie była łatwa z uwagi na toczącą się za wschodnią granicą wojnę, co zaznaczył podczas inauguracji Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury, głównego organizatora. – Niektóre zaproszone grupy folklorystyczne odmówiły udziału, sądząc, że u nas też jest niespokojnie. Cieszę się z obecności tych zespołów, które przyjechały. Już za kilka dni w świat pójdzie wiadomość, że u nas jest bezpiecznie – zaznaczył dyrektor.

Z kolei burmistrz W. Muszyński mówił o niepowtarzalnym klimacie, jaki panuje we włodawskim amfiteatrze. – Jesteśmy dumni z tego obiekty, a jeśli kiedyś go wyremontujemy, przebudujemy i zmodernizujemy, będzie to naprawdę wspaniałe miejsce – oświadczył.

 

Muzyka, która łączy

Publiczność dopisała, przybyli nie tylko włodawianie, mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale i osoby z dalszych stron kraju. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: konsul Ukrainy w Chełmie Stanisław Adamiak, którego żona jest włodawianką, dlatego nie krył swojej sympatii do tego nadbużańskiego miasta; dyrektor chełmskiej delegatury urzędu wojewódzkiego Maciej Baranowski; wójt gminy Wyryki Bernard Błaszczuk, a także samorządowcy, dyrektorzy placówek i instytucji lokalnych. – Dzięki takim wydarzeniom promowana jest kultura i dziedzictwo naszego Polesia – przyznał M. Baranowski.

Festiwal zainaugurował występ Zespołu Tańca Ludowego Polesie, który zaprezentował się w układzie tańców ludowych. Na scenie pojawiły się pokolenia członków tej grupy i całe rodziny. – Folklor łączy, nie dzieli, a każda chwila spędzona razem z nimi to wielka przyjemność – mówił prowadzący koncert Tomasz Korzeniewski, witając człowieka, któremu Włodawa zawdzięcza festiwal, kierownika Polesia Mirosława Megla z żoną Anną, a także ich córkę i wnuczkę, które związane są z tą folklorystyczną grupą. Zespół działa od 50 lat, a chętnych do tańca nie brakuje i wciąż dołączają kolejne osoby.

 

W amfiteatrze i przy Czworoboku

Pierwszego dnia festiwalu wystąpiły także zespoły Kryształ z Ukrainy z przesłaniem pokoju oraz Danilovgrad z Czarnogóry, który gościł we Włodawie w 2010 r. W czwartek 11 lipca publiczność przywitała kenijska grupa Umoja Calabash Entertainment z tradycyjnymi tańcami plemion afrykańskich, następnie istniejący od 1993 r. Ballet Folklorico Tlaloni z Meksyku zaprezentował układy choreograficzne z towarzyszeniem instrumentów: meksykańskiej gitary, skrzypiec, bębenka i muszli. Występy w amfiteatrze zakończył Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który od 1987 r. wychował już ponad 1,5 tys. tancerzy.

Spotkanie z folklorem trwało do wieczora. Od 21.00 na dziedzińcu Czworoboku można było wysłuchać muzyki w wykonaniu kapel. W piątek 12 lipca w koncertowej muszli znowu pojawili się tancerze – na początek Timişul z Rumunii, następnie działająca od dekady i przekazująca poprzez taniec wielowiekowe wierzenia i tradycje Compania Artistica Ardanza z Kolumbii, a na zakończenie – Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego. Wieczorem zaś przy Czworoboku wystąpił bialski zespół Śpievka, prezentując muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów.

W trakcie tegorocznej edycji festiwalu oprócz koncertów odbyła się również parada uliczna w zabytkowym centrum Włodawy. Podczas przemarszu, tańcząc i śpiewając, artyści zaprezentowali swój kunszt artystyczny.

JS