Kultura
Źródło: WA
Źródło: WA

Z talentem za pan brat

Być dobrym jak chleb - słowa św. Brata Alberta, stanowiące hasło XV Przeglądu Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych, niezmiennie ukierunkowują na radość dzielenia się sobą i swoimi talentami. Jubileuszowa odsłona artystycznego spotkania udowodniła, że warto było pójść za ciosem…

Pierwszy przegląd miał miejsce w 2001 r. i był owocem kółek - teatralnego i plastycznego -działających w strukturach tutejszego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej. - Chcieliśmy, aby spektakle przygotowywane w ramach zajęć mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy - wyjaśnia Beata Grochowska, prezes siedleckiego oddziału KSN.

– Postanowiliśmy też zaprosić do współpracy inne placówki działające w Siedlcach i okolicy na rzecz osób niepełnosprawnych – dodaje, podkreślając, iż przegląd to „dziecko” w równej mierze zarządu, jak i wolontariuszy. W ciągu 15 lat zmieniały się sceny, na których wystawiali sztuki, a także ludzie, którzy brali w nich udział. Niezmienny pozostał cel: chęć udowodnienia, że każdy ma talent, którym może dzielić się z innymi.

Lubią ze sobą być

Jubileuszowy przegląd odbył się 16 czerwca na deskach Centrum Kultury i Sztuki. Patronatem honorowym objęli go biskup siedlecki i prezydent miasta. Na widowni – obok tłumnie wypełniających salę artystów i ich opiekunów – zasiedli m.in.: Anna Sochacka – wiceprezydent Siedlec, Anna Gugała – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Katarzyna Pieniak – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siedlcach oraz Przemysław Grzegrzółka – zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Radości z obecności tak licznego grona gości nie krył otwierający przegląd Dariusz Samborski z zarządu KSN Diecezji Siedleckiej, zaś asystent kościelny stowarzyszenia – ks. dr Adam Kulik życzył przybyłym wspaniałych przeżyć i budowania wspólnoty osób, które zwyczajnie lubią ze sobą być…

Zwycięzcy przeglądu

I jak się wkrótce okazało, zabawa była przednia! Na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy zapowiadani przez Roberta Protasiewicza z CKiS, a „temperatura” na widowni rosła z każdym występem. Były głośne brawa, bisy, ale też wspólne śpiewy, kiedy to publiczność żywiołowo podrywała się z krzeseł. W ramach imprezy zaprezentowało się dziesięć placówek, co dało łączną liczbę niemal 150 uczestników! Tyle też wręczono paczek niespodzianek, jako że w myśl formuły przeglądu zwycięzcami są wszyscy występujący.

Stąd też proszona o wskazanie swojego laureata, B. Grochowska wzbrania się przed wartościowaniem. – Wszystkich trzeba docenić – zaznacza, dodając, iż każdy występ wnosił coś nowego i skłaniał, jeśli nie do zabawy, to z pewnością do refleksji. Każdy też oznaczał konieczność przełamania barier tkwiących w psychice, a związanych m.in. z tremą. – Nagrodą były oklaski, ale największą – przekonanie siebie, że „mogę wszystko; wystarczy tylko dać mi szansę” – podsumowuje.

Artyści i opiekunowie

I właśnie o walce, jaką niewidome i niesłyszące dziecko toczy o zaistnienie w świecie, traktował składający się z trzech odsłon spektakl „Zraniona Jabłoń” wystawiony przez podopiecznych siedleckiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Puentą przedstawienia stała się… nadzieja w myśl zasady, że im więcej miłości, uwagi i akceptacji otrzyma człowiek na wstępie, tym jego droga do poczucia szczęścia będzie płynniejsza.

– Spektakl był piękny i dał nam, podobnie jak inne występy, sporo do myślenia – potwierdza prezes KSN, nie kryjąc słów uznania pod adresem występujących, ale też ich opiekunów. – To właśnie dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej pracy nasza impreza ma sens! – podkreśla. I dziękuje – w imieniu organizatorów – artystom oraz gościom. Słowa wdzięczności kieruje też pod adresem urzędu miasta, który od początku wspiera przegląd finansowo.


W gronie artystów

Podczas przeglądu wystąpili: siedleckie Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 20 i MP z oddziałami integracyjnymi nr 27, Dom Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Siedlcach, sokołowski Środowiskowy Dom Samopomocy, WTZ w Kisielanach, siedlecki ŚDS dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i osób z autyzmem, Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami integracyjnymi w Siedlcach oraz siedlecki WTZ.

WA