Rozmaitości
Źródło: MK
Źródło: MK

Z tradycją do nowoczesności

Pod takim hasłem odbyły się w Siedlcach w dniach 2-3 września XXIV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z XIII Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych oraz Wystawą Klaczy i Ogierów Hodowlanych. Imprezy te od wielu lat odbywają się wspólnie z Dniami Miasta i prezentują szeroką ofertę skierowaną do rolników oraz mieszkańców naszego regionu.

Organizatorem wydarzenia był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce we współpracy m.in. z miastem Siedlce i starostwem powiatowym w Siedlcach. Na terenie Agencji Rozwoju Miasta przy ul. Jana Pawła II 6 można było obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, zapoznać się nowymi technologiami produkcji czy metodami upraw, zakupić nawozy i herbicydy; mieszanki pasz i środki ochrony roślin.

W sobotę oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie prezydent miasta Wojciech Kudelski i dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sławomir Piotrowski. – Ta wystawa jest świadectwem bogactwa tej ziemi i pracowitości jej mieszkańców – podkreślił W. Kudelski. W uroczystym otwarciu uczestniczyli parlamentarzyści, m.in. senatorowie Maria Koc, Waldemar Kraska; posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz, Czesław Mroczek. Pojawili się przedstawiciele ministrów rolnictwa i energii, wojewoda mazowiecki i samorządowcy, a także goście z niemieckiego powiatu Oberhavel i z Chin.

 

Porady dla rolników

Rolnicy mogli skorzystać z obecności doradców wielu firm rolniczych w tym: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i uzyskać wiele informacji, m.in. na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W nawiązaniu do hasła tegorocznego spotkania przeprowadzono konkurs „Hit XXIV Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym”. Wygrana przypadła firmie MEGA Zborowski M., Gajowy P., Sp. J. z Łukowa za ciągnik rolniczy URSUS C-385 III B, a wyróżnienie otrzymał Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Owczary za automatyczny kocioł i Przedsiębiorstwo Rolmech Sp. z o.o. z Płońska za zestaw kosiarek.

 

Rozwiązania konkursów

Podczas imprezy przyznano wiele nagród i wyróżnień w konkursach organizowanych przez MODR. Siedleckim mistrzem konkursu Agro-Liga 2017 w kategorii „rolnik” zostało gospodarstwo rolne Katarzyny Dmowskiej z Krynicy; w kategorii „firma” zwyciężyło P.P.H.U. ANWO Wojciech Kobyliński z miejscowości Pruszynek.

Ogłoszono zwycięzców konkursu „Od agroturystyki do turystyki wiejskiej” prezentującego innowacyjne sposoby prowadzenia działalności turystycznej na obszarach wiejskich. W kategorii „obiekt turystyki wiejskiej” pierwsze miejsce zajęła Beata Harris z Korczewa za „Kuźnię Pałacową”. Drugie miejsce przypadło Justynie i Andrzejowi Laszukom z Borsuk za obiekt „Oberża Borsuki”, a trzecie Renacie Rybarczyk z Nowej Wsi za stadninę koni. W kategorii „gospodarstwo agroturystyczne” pierwsze miejsce zajęli Joanna i Sławomir Chudowie z Marianowa. Drugie przypadło Bożenie Olszewskiej za gospodarstwo „Agrochmielik” w Chmielewie, trzecie miejsce zajął Aleksander Kuć ze Żdżar. Laureatem konkursu „Chrońmy środowisko w domu i zagrodzie” została Joanna Szkopek z Błogoszczy.

 

Rękodzieło dla każdego

Tuż przy scenie, w namiocie pn. „Rękodzieło” zorganizowano prezentację rękodzieła i ginących zawodów. Odwiedzający mogli przyjrzeć się pracy garncarza, tkaczki, zobaczyć, jak wykonuje się kosze z wikliny, kwiaty z bibuły, szydełkowe serwetki, wyroby ze sznurka czy tradycyjne ligawy. Można było również z pomocą twórców ludowych spróbować własnych umiejętności rękodzielniczych. Twórcy chętnie objaśniali i pokazywali, jak powstają unikatowe wyroby. W tym samym namiocie zaprezentowano bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych naszego regionu oraz gospodarstw należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

 

Zwierzęta hodowlane i drobny inwentarz

Przez dwa dni zaprezentowało się 479 wystawców m.in.: producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo-warzywnych, miodów, pieczywa, materiału siewnego, pasz, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich. Integralną częścią imprezy była wystawa drobnego inwentarza: królików, drobiu ozdobnego, kur, gołębi, papug oraz 20 gatunków ryb stawowych i ozdobnych. W ramach XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przeprowadzono wybory czempionatów: krów, jałówek hodowlanych i cieliczek. Pomimo niesprzyjającej aury tegoroczne Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym w ciągu dwóch dni odwiedziło ponad 60 tys. osób. Cała ekspozycja zajęła ponad 17 ha powierzchni.

Monika Król