Z trudu i wyrzeczenia
W programie obchodów ćwierćwiecza istnienia parafii, zorganizowanych 25 i 26 sierpnia, były: festyn rodzinny, wieczór uwielbienia, wystawa fotografii oraz degustacja potraw kuchni regionalnej. Centralnym punktem jubileuszu stała się Eucharystia sprawowana w poniedziałkowy wieczór pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w niedzielę od festynu rodzinnego na placu przy kościele.
Przed zgromadzoną publicznością wystąpiły lokalne zespoły i artyści: Zaliwianki, schola parafialna, Zakrze śpiewa, zespół śpiewaczo-obrzędowy Jakówki, Zespół Pieśni i Tańca Mała Ziemia Łosicka, duet Gala i Jerzy Kosteccy oraz zespół Two&Teraz.
Piknikowi towarzyszyły atrakcje, m.in. wystawa fotografii dokumentująca 25-letnią historię parafii Trójcy Świętej, potrawy kuchni regionalnej serwowane przez koła gospodyń wiejskich i lokalne stowarzyszenia, a dla najmłodszych – strefa animacji z grami i zabawami, watą cukrową i popcornem.
Wieczorem w kościele wierni dziękowali za 25 lat istnienia parafii i prosili Boga o błogosławieństwo na przyszłość. – Staraliśmy się przygotować do jubileuszu w taki sposób, aby nie zabrakło przeżyć duchowych, a także chcieliśmy podkreślić więź wspólnotową – mówi ks. kan. P. Madaliński. Dodał, że 25 lat to czas organizacji i rozwoju parafii, a także owoców. – Wiele dobra zrodziło się dzięki zaangażowaniu ludzi, organizacji społecznych, stowarzyszeń, władz samorządowych służących pomocą. Wspólnoty działające przy parafii podejmują dzieła duchowe, miłosierdzia, apostolskie – jest to wielki dar tych osób, które odczuwają potrzebę budowy żywej wspólnoty. Dzięki Bogu za to, co się dokonuje. Z nadzieją wchodzimy w nowy etap, bo każdy jubileusz to także impuls do pomnażania dobra, rozwijania tego, co już istnieje oraz angażowania jeszcze bardziej kolejnych osób. Szczególnie jest to ważne w czasach, kiedy potrzeba czytelnego świadectwa, pięknej postawy otwarcia się na współczesny świat – zauważa proboszcz łosickiej parafii.
Owoc wiary i pracy
Obchody jubileuszowe zakończyły się w poniedziałek 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, Mszą św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Eucharystię koncelebrowali: ks. kan. P. Madaliński, ks. Edward Boruc – były proboszcz i ks. kan. Sławomir Kapitan – dziekan dekanatu łosickiego. Ze względów zdrowotnych w uroczystościach nie mógł uczestniczyć ks. prałat Stanisław Grabowiecki – budowniczy i pierwszy proboszcz świątyni.
Na początku Mszy św. ks. P. Madaliński podkreślił, że kościół jest dla wiernych miejscem odkrywania tajemnicy Jezusa Chrystusa. – Świątynia ta jest owocem wiary, wielkiej ofiarności i ciężkiej pracy mieszkańców Łosic i okolic. W tym szczególnym miejscu celebrujemy święte misteria. Podejmujemy pracę nad pogłębieniem naszej świadomości, aby odkryć bogactwo łaski otrzymanej w sakramencie chrztu. By zrozumieć, co znaczy być człowiekiem wierzącym w XXI w. – zaznaczył.
Ksiądz biskup podkreślił w homilii, że wybudowanie świątyni wymagało wielkiego trudu i wyrzeczenia. – Wielu z was tu obecnych brało udział w budowie tego kościoła. Panu Bogu dziękujemy dzisiaj za wasze zaangażowanie, za waszą ofiarność. Niech Pan Bóg wam błogosławi, a tych, którzy już odeszli, obdarzy szczęśliwym życiem w niebie z Maryją – mówił bp K. Gurda.