Kultura
Źródło: M
Źródło: M

Z Tuwimem za pan brat

W poniedziałek, 18 listopada, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach odbyła się 13 edycja koncertu integracyjnego ph. „Ten sam świat”.

Celem imprezy organizowanej przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej niezmiennie pozostaje promowanie talentów i szansa wymiany doświadczeń. W życzliwej atmosferze i odświętnym nastroju osoby niepełnosprawne z regionu mają sposobność zaprezentowania swoich umiejętności większemu gronu widzów. Doroczne spotkania są też okazją do umocnienia przyjaźni w imię sztandarowego dla imprezy hasła integracji.

Wokół twórczości poety

W tegorocznej edycji koncertu udział wzięło – łącznie z gospodarzami, tj. uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej – 26 placówek. Oprócz przedszkoli i szkół integracyjnych stawili się podopieczni domów pomocy społecznej czy ośrodków szkolno-wychowawczych, reprezentujący m.in. Siedlce, Białą Podlaską, Żelechów, Łosice, Łuków czy Siemiatycze.

Z uwagi na obchodzony aktualnie Rok Juliana Tuwima – co akcentuje Anna Wysocka, terapeutka WTZ – tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło: „Julian Tuwim – jesteśmy duszą wszechświata i duszy wszechświatem”. Prezentowane piosenki, wiersze, skecze i spektakle stanowiły zatem oczywiste nawiązanie, a przy tym luźną interpretację twórczości poety. Za przykład może posłużyć repertuar gospodarzy, którzy wystawili… „Rzepkę”!

Radość i wzruszenia

Jako że przegląd miał formę koncertu – nie istniała rywalizacja. Celem spotkania była bowiem integracja i wspólna zabawa. Dlatego też wszyscy występujący zostali obdarowani paczkami zawierającymi słodycze i drobne upominki. Radości i wzruszeń, jak przy każdym tego typu spotkaniu, było co niemiara, a pożegnaniom towarzyszyły obietnice, że „za rok na pewno znowu się spotkamy”!

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem biskupa siedleckiego i prezydenta miasta, w imieniu którego spotkanie zaszczyciła swoją obecnością jego zastępczyni Hanna Sochacka.

WA