Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z wami jestem chrześcijaninem

Rozmowa z biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej Grzegorzem Suchodolskim

Za nami Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. Co to wydarzenie powiedziało Księdzu Biskupowi o młodych?

Przede wszystkim, że ŚDM nie mogą być jednorazowym eventem, a młodym, którzy zebrali się w sześciu rejonach naszej diecezji, trzeba towarzyszyć dalej. Jest w nich pragnienie pogłębiania wiary i przeżywania jej we wspólnocie Kościoła, tyle że świat ich do tego nie zachęca. Młodzi potrzebują stałej troski i stałego towarzyszenia. Stąd gorąca prośba do kapłanów posługujących w parafiach, by mieli czas dla młodych, by udostępnili im sale, gdzie z jednej strony młodzież mogłaby organizować spotkania formacyjne, a z drugiej - spędzać czas wolny, odrabiając lekcje, oglądając filmy, grając w planszówki albo playstation. Wydarzenia, które gromadzą młodych na płaszczyźnie ponadparafialnej, są bardzo ważne, dają impuls do mocniejszego wejścia na drogę formacji, ale same eventy, bez stałej systematycznej formacji w małych grupach, to o wiele za mało. Musi być „duch dalszego ciągu”, który winien się wyrażać w stałym towarzyszeniu młodzieży.

Podczas spotkania z młodymi w ramach ŚDM nakreślił Ksiądz Biskup program pracy ewangelizacyjnej i formacyjnej dla młodzieży. Co tworzy jego filary?

Inspiracją 36 ŚDM był tytuł orędzia Ojca Świętego Franciszka – „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. To fragment świadectwa św. Pawła wobec króla Agryppy, w którym apostoł opisuje bilans swojego doświadczenia misyjnego, mówiąc, że wszystko, co czynił, było realizacją przeżyć pod Damaszkiem: nawrócenia i osobistej relacji z Jezusem. Uznałem, że skoro papież zadaje na ten rok taki temat, to trzy mocne wydarzenia z życia św. Pawła: „areopag”, „wyprawy misyjne” i „spotkanie z Piotrem”, mogą być filarami programu pracy duszpasterstw młodzieżowych.

Pierwszy to areopag młodych. Na areopagu ateńskim św. Paweł dyskutował z tymi, którzy myślą inaczej. Dzisiaj młodzieży myślącej inaczej niż my, w Kościele, jest bardzo dużo. W parafiach, w których prężnie działa młodzież Ruchu Światło-Życie czy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, warto zaprosić na taki areopag tych myślących inaczej, zapytać, czemu nie idą już razem z Kościołem. Istotną częścią działalności św. Pawła były jego trzy wyprawy misyjne. Zachęcałem młodzież, by rozeznała potrzebę takich „wypraw”, podczas których podzieliłaby się doświadczeniem wiary i Boga w swoich grupach rówieśniczych. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł