Historia
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Z Warszawy do Krakowa

Pierwszym etapem VI Rowerowego Rajdu im. Lecha i Marii Kaczyńskich i 94 Ofiar Katastrofy Smoleńskiej były Maciejowice. Byli współpracownicy prezydenta wraz z władzami samorządowymi nadwiślańskiej gminy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt prezydenta L. Kaczyńskiego na tej ziemi w 2009 r.

Szlak rajdu wyznaczają miejsca, które odwiedził zmarły tragicznie prezydent. Celem i metą wyprawy jest Kraków, a konkretnie krypta na Wawelu, gdzie 18 kwietnia, w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej, każdego roku rowerzyści składają kwiaty.

W ramach szóstej edycji przedsięwzięcia 11 cyklistów wyruszyło 13 kwietnia spod Pałacu Prezydenckiego, gdzie uroczyście pożegnał ich prezydent Andrzej Duda. Po prawie siedmiu godzinach jazdy drogą wojewódzką 801 dotarli do Maciejowic. Niecodziennych gości na rowerach powitali gospodarze gminy, w tym m.in.: przewodniczący rady gminy Paweł Jaworski, wójt Sylwester Dymiński i zastępca wójta Ryszard Brodziak.

Pamięć o ofiarach

Uczestnicy rajdu oraz przedstawiciele władz gminy złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą zamocowaną na frontonie maciejowickiego ratusza na zabytkowym rynku, gdzie w 2009 r. prezydent spotkał się z mieszkańcami oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

– Rajd, organizowany już po raz szósty, poświęcony jest wszystkim tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Naszym celem jest chęć niesienia pamięci o ofiarach – powiedział Michał Grodzki, jeden z organizatorów.

W Maciejowicach uczestnicy rowerowego rajdu śladami Lecha Kaczyńskiego byli już kilkukrotnie, a w 2012 r. zawitali do Miętnego i Garwolina.

Waldemar Jaroń