Rozmaitości
Z wiarą pokonywać trudy

Z wiarą pokonywać trudy

Czwarta pielgrzymka kobiet walczących z rakiem piersi zgromadziła kilkadziesiąt pań, zrzeszonych w klubach amazonek. Tematem tegorocznego spotkania była „Godność kobiety w świetle wiary”.

Do Kodnia przybyły głównie amazonki z Siedlec i Białej Podlaskiej. Pielgrzymka do tronu Pani Podlasia rozpoczęła się w bazylice modlitwą różańcową.

Uroczystej Eucharystii o 12.00 przewodniczył o. Paweł Gomulak OMI, który w imieniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – kustoszów sanktuarium Maryjnego w Kodniu – powitał wszystkich pielgrzymów i zaprosił, by w Roku Wiary wpatrywali się w Maryję, powierzali się Jej wstawiennictwu i wiernie kroczyli za Chrystusem w codziennym życiu, często naznaczonym walką i cierpieniem. Słowo Boże podczas Mszy św. wygłosił ks. Piotr Pielak, duszpasterz służby zdrowia diecezji siedleckiej. W homilii, nawiązując do pokusy patrzenia na drugiego człowieka przez pryzmat pozorów – tak jak mieszkańcy Nazaretu spojrzeli na Chrystusa – zachęcił do głębokiego przeżywania wiary. Podkreślił również rolę wiary w zmaganiu się z chorobą nowotworową i siłę świadectwa. Wyraził także wdzięczność wobec Misjonarzy Oblatów, iż wspierają pielgrzymkę amazonek, która jest okazją do wzrastania w wierze i wsparcia we wspólnym doświadczeniu przeżywania trudności życia. Apelował, aby przeżywać je w łączności z Chrystusem i Jego Matką.

Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki udali się cerkwi neounickiej w Kostomłotach. Na miejscu powitał ich ks. Zbigniew Nikoniuk. Opowiadając o tamtejszym Sanktuarium Męczenników Podlaskich, ukazał ich piękno trwania przy Chrystusie. Przybliżył również dzieje parafii oraz budowania jedności Kościoła Chrystusowego.

Po powrocie do Kodnia uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na wspólnym posiłku, podczas którego mogły wybrzmieć wolne głosy, przemyślenia i sugestie. O. P. Gomulak wyraził wdzięczność uczestnikom pielgrzymki. Podziękował też ks. P. Pielakowi za animację spotkań oraz zaprosił na kolejną pielgrzymkę w przyszłym roku, zaznaczając, że dom Matki Bożej Kodeńskiej jest otwarty przez cały rok. Przypomniał, że w Roku Wiary kodeńska bazylika jest szczególnym miejscem łaski.

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem zawierzenia, podczas którego przedstawicielka amazonek odczytała w imieniu zgromadzonych akt zawierzenia Matce Bożej, po którym celebrans udzielił zgromadzonym błogosławieństwa lourdzkiego Najświętszym Sakramentem.

o. Paweł Gomulak


Bialskopodlaskie Stowarzyszenie „Amazonki”

ul. Okopowa 3/pok. 404

21-500 Biała Podlaska

tel. 730-908-007, www.amazonkibp.pl,

e-mail: stowarzyszenie@amazonkibp.pl

Spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 16.00

Stowarzyszenie Amazonki Siedleckie

ul. Kazimierzowska 7

08-110 Siedlce

tel. 667-511-051, www.amazonki.siedlce.pl

e-mail: amazonki.siedlce@o2.pl

Spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 16.30

Podaruj 1% – Bialskopodlaskie Stowarzyszenie ,,Amazonki” – KRS 0000013172

Agnieszka Wawryniuk