Z Wilna do Nieba
Celem obrazu jest przybliżenie biografii profesora Akademii Duchownej w Petersburgu, wykładowcy na Uniwersytecie Wileńskim, rektora seminarium duchownego w Białymstoku, wreszcie – w trudnych latach powojennych 1946-1968 – biskupa siedleckiego. Bp I. Świrski zmarł w opinii świętości po ciężkiej chorobie, a jego niezwykły testament był rozpowszechniany przez wiernych w licznych odpisach. Przez swoich współpracowników, kapłanów i wiernych Podlasia wspominany jest jako osoba niezwykle barwna, pełna Bożej dobroci…
– Z fascynacji postacią bp. I. Świrskiego zrodziło się pragnienie, aby nazywać go świętym. Dla niego takie postawienie sprawy byłoby zapewne wielkim zaskoczeniem – zauważa Mirosław Krzyszkowski, reżyser filmu. Wskazując na cechy osobowości biskupa: jego skromność, służbę innym, otwartość i zdolność przebaczania, wierność wspólnocie Kościoła oraz podstawowym wartościom, podkreśla, iż współcześnie, w czasach relatywizmu moralnego i braku odpowiedzialności, wydają się one szczególnie ważne tak dla kapłanów, jak i wszystkich Polaków. – Warto pójść przykładem bp. I. Świrskiego w drodze do naszej małej, osobistej świętości – zachęca.
– Podróż zaczynamy w Białymstoku i Wilnie, tj. miastach, w których w tym samym czasie pojawiają się: bł. bp Jerzy Matulewicz, św. s. Faustyna Kowalska, bł. ks. Michał Sopoćko – reżyser wprowadza w tematykę filmu, dodając, iż losy tych wielkich postaci przeplatają się ze sobą, a każda z nich na swój sposób zmierza ku świętości.
Premiera filmu – odbywająca się pod patronatem bp. Kazimierza Gurdy oraz prezydenta W. Kudelskiego – wpisuje się w przygotowania diecezji siedleckiej do obchodów 200-lecia istnienia. Za reżyserię „Z Wilna do Nieba” odpowiadają: M. Krzyszkowski i Jan Świrski. Producentem filmu jest fundacja Reduta Dobrego Imienia.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera prowadzona przez Jana Pospieszalskiego. Wstęp na premierę jest wolny! Zapraszamy!
AW