Aktualności
Z ziemi włoskiej do Polski

Z ziemi włoskiej do Polski

Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień zapraszają na wystawę „Jan Filip Carossi - z ziemi włoskiej do Polski”.

Uroczyste otwarcie ekspozycji poświęconej królewskiemu geologowi oraz jego polskim potomkom nastąpi 3 września, o 11.00, w siedzibie archiwum przy ul. Kościuszki 7.

J.F. Carossi należał do grona największych naukowców pracujących na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wykonywał dla niego prace związane z geologią i górnictwem. Był także oficerem pod komendą hetm. Michała Ogińskiego, męża właścicielki Siedlec – księżnej Aleksandry z Czartoryskich. Po ślubie geolog zamieszkał we wsi Sosnowe. Zmarł w Woli Wodyńskiej i spoczął na cmentarzu w Wodyniach.

Potomkowie J.F. Carossiego zapisali się w historii Polski jako znani ziemianie, filantropi, naukowcy i artyści. Byli wśród nich także powstańcy i podróżnicy. Wernisaż stanie się okazją do wysłuchania interesujących referatów na temat rodziny Carossich oraz kontaktów polsko-włoskich. Na wystawie zostaną zaprezentowane także bogate zbiory archiwalnych zdjęć i dokumentów. Zapraszamy!

WA