Aktualności
Za darmo po pomoc

Za darmo po pomoc

W każdy czwartek przy parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach czynny jest punkt bezpłatnych porad prawnych. Pomoc świadczona jest w zakresie: prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego.

Porad udziela adwokat Piotr Piątek z Izby Adwokackiej w Siedlcach, który wyszedł z pomysłem powstania punktu. – O swojej inicjatywie opowiedziałem proboszczowi parafii, do której należę, ks. kan. Januszowi Wolskiemu. Pomysł spotkał się z wielką aprobatą nie tylko proboszcza, który zdecydował się pomóc swoim parafianom i nie tylko, udostępniając jedną z sal na plebanii, ale też pozostałych księży, którzy podczas ogłoszeń na niedzielnych Mszach św. informują o możliwości skorzystania z punktu – mówi P. Piątek.

Najczęstsze problemy, z jakimi osoby zgłaszają się do punktu porad prawnych, dotyczą kwestii z zakresu prawa cywilnego. – Chodzi o ochronę własności, kwestie mieszkaniowe czy problemy z najmem lokalu – tłumaczy adwokat. Sporo jest też spraw z zakresu prawa rodzinnego. – Te najczęściej dotyczą kwestii alimentów czy kontaktów z dziećmi jednego z rodziców. Po pomoc przychodzą także osoby pokrzywdzone, szczególnie kobiety będące ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej. Pytają, co mogą zrobić w takiej sytuacji. Wtedy informuję o przysługujących takim osobom prawach, uprawnieniach czy możliwości założenia Niebieskiej karty – przyznaje P. Piątek. I dodaje, że dzięki współpracy z ks. dr. Jackiem Seredą, osoby mające problemy w małżeństwie kierowane są do poradni rodzinnych. – Niestety, czasami takim rodzinom nie daje się pomóc i jedynym dobrym wyjściem z myślą o osobach małoletnich jest przerwanie panującej patologii, czyli rozstanie się i wystąpienie na drogę sądową. Chociaż zgodnie z moimi przekonaniami jako osoby wierzące takim osobom zalecam separację – tłumaczy adwokat.

Do punktu bezpłatnych porad prawnych trafiają osoby nie tylko z Siedlec, ale nawet Mińska Mazowieckiego czy Łosic. – Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem. Pomagamy każdemu, komu możemy – zapewnia P. Piątek. I dodaje, że nie wymaga zaświadczeń potwierdzających, że danej osoby nie stać na płatną pomoc prawną. – Wystarczy, że przyniesie ze sobą dokumenty dotyczące sprawy, która ma być przedmiotem porady prawnej. O potrzebie funkcjonowania punktu świadczy fakt, że wiele osób do nas wraca – stwierdza adwokat, zaznaczając, że można zgłaszać się wielokrotnie w tej samej czy innej sprawie.

Punkt bezpłatnych porad prawnych, zlokalizowany w sali na parterze plebanii, czynny jest w każdy czwartek od 15.00 do 17.00.

HAH