Kultura
JSZ
JSZ

Za orszakiem Ludwika Pocieja

26 i 27 sierpnia w parafii św. Ludwika we Włodawie trwał Jarmark Pauliński. Były koncerty, konkursy, gry, zabawy i poczęstunek z ogrodowej kuchni.

Rozpoczęto spacerem i grą terenową „Szlakiem włodawskim”. Następnie w klasztorze oo. paulinów odbyła się sesja naukowa z udziałem wykładowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mówiono m.in. o właścicielach dóbr włodawskich i fundatorach miejscowych paulinów. O pradziejach Włodawy i okolic prelekcję wygłosił dr hab. Jerzy Libera, o życiu codziennym ludności chłopskiej na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych opowiadała dr hab. Małgorzata Kołacz-Chmiel.

Prof. Grzegorz Jawor w krótkim wykładzie przypomniał znaczenie jarmarków w życiu miast na pograniczu polsko-litewsko-ruskim w XIV-XVI w. Gospodarz miejsca, przeor klasztoru Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika we Włodawie i proboszcz parafii św. Ludwika o. Marek Nowacki OSPPE podkreślał rolę paulinów w tym miasteczku. – Naszym obowiązkiem – jako sukcesorów fundacji L. Pocieja – są próby animowania życia kulturalnego – stwierdził. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł