Kultura
Źródło: AJ
Źródło: AJ

Zabawa z przesłaniem

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w festynie w Terespolu, który odbył się 21 lipca na stadionie miejskim. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki, a imprezie towarzyszył szczytny cel - aukcja na rzecz chorych dziewczynek.

Doroczna, jedna z największych imprez kulturalnych miasta rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił dziekan terespolski ks. Zdzisław Dudek. W nabożeństwie uczestniczył m.in. poczet sztandarowy bractwa kurkowego.

Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło na płycie stadionu miejskiego. Dokonali tego burmistrz Jacek Danieluk wraz z przewodniczącym rady miejskiej Jarosławem Tarasiukiem. Towarzyszyli im: poseł Stanisław Żmijan, burmistrz Parczewa Paweł Kędracki oraz władze samorządowe z Białorusi oraz Ukrainy.

Organizatorzy imprezy zapewnili licznie zgromadzonym mieszkańcom miasta, gminy oraz gościom wiele atrakcji. Przeprowadzono zawody sportowe z udziałem uczestników z Rosji, Litwy, Polski i Białorusi. Wystąpili tatarscy łucznicy ze Studzianki, odbyły się także pokazy sprzętu straży granicznej i pożarnej. Niezwykle atrakcyjnie zaprezentowało się Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii grupa ASG „Korpus Wschodni”. Uczestnicy imprezy mogli m.in. zrobić zdjęcia w oryginalnych mundurach armii radzieckiej i polskiej przedwojennej policji przy replice działa fortecznego wykonanego przez członków koła. Festynowi towarzyszyły wystawy twórczości lokalnej i ludowej, wesołe miasteczko oraz ogródki gastronomiczne.

Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne i wokalne: orkiestra dęta z Brześcia i Parczewa, „Casandra”, „Loka”, „DJ C- Bool”, „Oddział Zamknięty”, a także kataryniarz z Niemiec. Ciekawy program zaprezentował zespól Kresowyj Ansambl Lońki Marczukijewa z Zamościa. W jego wykonaniu można było usłyszeć piosenki rosyjskie, operetkowe, rozrywkowe i biesiadne. Gościem specjalnym był Zbigniew Wodecki, który podczas godzinnego występu zaśpiewał swoje największe przeboje: „Pszczółkę Maję”, „Oczarowanie”, „Chałupy welcome to”, „Zacznij od Bacha”. Wokalistę wspierała orkiestra dęta z Parczewa.

W czasie festynu przeprowadzono akcję charytatywną na rzecz chorych na mukowiscydozę: Amelii Kaliszuk i Oliwii Usik. Zebrano 5 tys. 672 zł. Pieniądze zostaną przekazane rodzicom dziewczynek. Festyn zakończył pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka.

Organizatorami imprezy byli: burmistrz, rada miasta oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Adam Jastrzębski