Diecezja
Zachować cząstkę dziejów Kościoła

Zachować cząstkę dziejów Kościoła

Nadzwyczajna sesja kapituły kolegiackiej janowskiej zakończy obchody jubileuszu 90-lecia jej istnienia. Sesja odbędzie się w poniedziałek, 16 lutego w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim.

Rozpocznie ją o 11.00 Eucharystia w intencji zmarłych biskupów i kapłanów, odprawiona pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.

Po Mszy św. do zgromadzonych kanoników i gości prelekcję na temat „Zadania Kapituły określone w art. 1. p. 2 i 3 Statutu Kapituły Kolegiackiej Janowskiej” wygłosi bp Piotr Sawczuk. 

Historia kapituły janowskiej 

Ważnym elementem sesji będzie prezentacja jubileuszowej publikacji pt. „Kapituła Kolegiacka Janowska 1924-2014”, której dokona dziekan kapituły ks. prałat Roman Wiszniewski. Jej redaktorami są: ks. prałat R. Wiszniewski, ks. prałat Bernard Błoński, ks. kan. Henryk Sidorczuk i kanclerz kurii diecezjalnej ks. Jan Babik. Książka ukazuje historię tej zasłużonej instytucji, sięgającą swymi korzeniami początków diecezji siedleckiej. Jej sercem są biogramy wszystkich 187 kanoników kapituły janowskiej mianowanych na przestrzeni 90 lat. Ponadto monografia zawiera przetłumaczone po raz pierwszy z łaciny na język polski breve apostolskie „Ad perpetuam rei memoriam” papieża Piusa XI oraz Dekret egzekucyjny biskupa podlaskiego Henryka Przeździeckiego. W publikacji zamieszczono również statut kapituły, opisano dystynktorium kanoników oraz obrzęd instalacji kanonickiej. 

Jak źródło mądrości 

W słowie wstępnym do książki bp K. Gurda napisał: „Mam nadzieję, że to zapisane świadectwo kapłańskiej posługi pomoże nowemu pokoleniu kapłanów naszej diecezji w dawaniu właściwej odpowiedzi na nowe wyzwania i na nowe sytuacje, w jakich mu przyszło realizować kapłańskie powołanie. Obyśmy i my potrafili obficie czerpać z tego samego źródła mądrości, z którego oni czerpali. Obyśmy z wytrwałością budowali piękno naszego człowieczeństwa, naśladując ich wiarę, odwagę i miłość do Chrystusa i do Jego Kościoła. Obyśmy i my umieli dobrymi czynami zapisać nowe karty naszej diecezjalnej, prawie 200-letniej, historii”. Celem tej publikacji, jak zaznacza we wprowadzeniu ks. prałat R. Wiszniewski, jest „zachować w pamięci cząstkę dziejów Kościoła na naszej ziemi. Ukazać trud duszpasterski wielu pokoleń kapłanów w skomplikowanych dziejach Ojczyzny i Kościoła

ks. Mateusz Czubak