Kultura
Źródło: K
Źródło: K

Zajrzyjcie do Dąbrowy!

22 lipca odbył się wernisaż prac będących pokłosiem Międzynarodowego Pleneru Artystycznego, który odbył się w czerwcu. Przyglądając się im, chciałoby się powiedzieć słowami K.I. Gałczyńskiego: tkliwa dynamika.

Organizatorami artystycznego spotkania w Dąbrowie w gm. Przesmyki były: Muzeum Regionalne w Siedlcach, jego oddział - Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, Muzeum w Petersburgu oraz Niemieckie Stowarzyszenie Artystów w Halle.

Do udziału w zaplanowanym na dwa tygodnie spotkaniu zaprosili artystów malarzy, rzeźbiarzy i fotografików z Polski i Niemiec.

Goszcząc w zespole dworsko-parkowym Muzeum Ziemiaństwa, artyści mieli okazję poznać również okolicę, jej walory przyrodnicze i ten swoisty, niepowtarzalny klimat, jaki emanuje z miejsc usytuowanych daleko od dużych miejscowości.

Na wystawie zaprezentowano 83 prace dziesięciu uczestników pleneru. Dominuje fotografia, barwna i czarno-biała, inspirowana głównie miejscowym pejzażem, mieszkańcami, architekturą i ciekawymi detalami. Na wystawie znalazły się również fotorelacje z różnych wydarzeń i działań artystycznych. Zabytkowy park, staw i ekspozycja we dworze stały się inspiracją dla malarzy tworzących na plenerze. Poplenerową pamiątką, która zostanie posadowiona w dworskim parku w Dąbrowie, będzie rzeźba – kompozycja w drewnie zatytułowana „Pełnia”. Wszystkie prace można obecnie oglądać w Muzeum Regionalnym – wystawa będzie czynna do 4 września. Gorąco polecamy!

LA