Rozmaitości
Źródło: OKŁADKA
Źródło: OKŁADKA

Zakochane w życiu

Co powstanie, kiedy książkę o kobietach Siedlec postanowi napisać właśnie kobieta? Z pewnością tytuł, po który warto sięgnąć.

Przez karty historii miasta Siedlce przewinęło się wiele kobiet. Niektóre zapadły w pamięci na dłużej, inne na krócej. Edyta Litwiniuk, nasza redakcyjna koleżanka, postanowiła przedstawić te jej zdaniem najciekawsze. Tak powstała książka „Kobiety Siedlec. Wybrane sylwetki”. Autorka podkreśla, że nie jest to zbiór pretendujący do kompletnego spisu ważnych mieszkanek tego miasta, bo jest to po prostu niewykonalne.

W książce zawarto biogramy nieżyjących już znanych siedlczanek oraz rozmowy z żyjącymi. A dlaczego właśnie kobiety Siedlec? – Bo im często jest trudniej zaistnieć – mówi Edyta Litwiniuk. – Nierzadko muszą pogodzić 2 światy: pracę i dom. A jednocześnie udaje im się to doskonale połączyć, by robić to, co kochają – dodaje. Krystyna Paczuska, wieloletnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, opowiada, jak trudno było jej nauczyć się zaufania do współpracowników i pozwolić, by zespół mógł pracować bez ciągłego nadzoru. Obala również mit, że praca w kulturze łatwą, lekką i przyjemną jest. Milena Madziar, wokalistka i instruktorka ds. teatru, z pasją, dumą, ale i pokorą mówi o swojej karierze, odrzuconych możliwościach, których na razie nie żałuje, oraz najbliższych planach. Iwona Kobilińska, wokalistka „Orkiestry Dni Naszych” zdradza, że zaczynała śpiewając w zespole heavymetalowym i że trudno jest pogodzić rolę matki z zawodem muzyka. Patrycja Czabaj, malarka, rzeźbiarka i nauczycielka zwierza się, że chociaż pensja nauczyciela jest mała, nie po to studiowała tyle lat, by teraz zmywać naczynia za granicą.

Co łączy bohaterki rozmów E. Litwiniuk? Z pewnością wkład w rozwój Siedlec, a także pasja, z jaką pracują i żyją. Niektóre już tę drogę kończą, inne dopiero rozpoczynają. Choć są tak różne i pracują w odmiennych zawodach, mają wspólny cel: jak najlepiej robić to, co robią zawodowo i prywatnie. Autorka dopuściła do głosu również panów. O siedlczankach opowiadają równie znani siedlczanie: Tadeusz Goc, Eugeniusz Kasjanowicz, Stanisław Kowalczyk i Krzysztof Tomaszewski. Zachęcamy do lektury.


Edyta J. Litwiniuk, Kobiety Siedlec. Wybrane sylwetki, stowarzyszenie tutajteraz, Siedlce 2008.

JAG