Diecezja
PODLASIE24.PL
PODLASIE24.PL

Zakończył ziemskie pielgrzymowanie

Ks. Stanisław był przygotowany na spotkanie ze swoim Panem i Mistrzem - Jezusem Chrystusem, który go wybrał, powołał i włączył w swoje kapłaństwo - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. pogrzebowej.

Zmarłego 21 grudnia dziekana dekanatu janowskiego i proboszcza parafii Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim pożegnano w poniedziałek 23 grudnia. Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa siedleckiego K. Gurdy zgromadziła duchowieństwo, wiernych parafii, w których posługiwał śp. ks. S. Grabowiecki, i rodzinę. W homilii biskup przypomniał drogę życia i posługi ks. S. Grabowieckiego.

Zwrócił uwagę, że tajemnicy kapłaństwa nie można zrozumieć bez odniesienia do Jezusa Chrystusa. – Żaden ksiądz nie spełnia swego własnego posłannictwa, ale wypełnia posłannictwo Jezusa Chrystusa. Ten związek z Jezusem – Najwyższym Kapłanem, Dobrym Pasterzem, stanowi podstawowy wymiar kapłańskiej posługi i z niego rodzi się troska o parafie, czyli tych wiernych, których Jezus przez posługę biskupa oddaje księdzu w duchową opiekę. Ma ich prowadzić, pomagać im na drodze wiary, aby zostali zbawieni przez Chrystusa i doszli do nieba – mówił bp K. Gurda. – Dzisiaj stajemy przed Bogiem przy trumnie ks. Stanisława z wdzięcznością za wypełnienie przez niego kapłańskiej posługi jako głosiciela Bożego słowa, szafarza sakramentów świętych i pasterza parafii – podkreślił.

 

Dobry gospodarz

Bp K. Gurda zwrócił uwagę na prace podejmowane przez ks. S. Grabowieckiego w parafiach. W Radomyśli wybudował wieżę przykościelną. W Łosicach z pomocą parafian wybudował kościół. Posługując przez 18 lat w Janowie, opiekował się szczególnym kościołem – kolegiatą, która po utworzeniu diecezji janowskiej czyli podlaskiej w 1818 r. pełniła funkcję katedry. Po przeniesieniu stolicy biskupiej do Siedlec w 1924 r. janowska świątynia ponownie została kolegiatą. – To kościół zachowujący pamięć o biskupach łuckich, którzy tu rezydowali przed utworzeniem diecezji janowskiej, i o naszych pierwszych biskupach – mówił. Ks. S. Grabowiecki zaangażował się w przygotowania do jubileuszu 200-lecia diecezji: zajął się odnowieniem krypty pod kolegiatą i samej kolegiaty, która w 2017 r. otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. W czerwcu 2018 r. odbyło się tutaj zebranie Konferencji Episkopatu Polski. W ubiegłym roku proboszcz podjął się budowy nowej plebanii. Troszczył się też o sanktuaria znajdujące się na terenie dekanatu janowskiego: św. Józefa w Szpakach i bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

– Służył Jezusowi, Jego Kościołowi. Jezus mówi w Ewangelii: „A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i Mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go Mój Ojciec”. Ufamy, że te słowa spełnią się wobec naszego brata – ks. Stanisława. Modlitwę o jego zbawienie zanosimy przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, św. Józefa i bł. Męczenników Podlaskich. Niech Ci, których czcił tutaj, na ziemi, wyproszą mu niebo – zakończył biskup Kazimierz.

 

Pracował na chwałę Bożą

W wygłoszonych na koniec Mszy św. pożegnaniach wielokrotnie wybrzmiała wdzięczność za wzór pracowitości, systematycznej pracy i troski o Kościół ks. S. Grabowieckiego, jak też zapewnienie o modlitwie. Reprezentujący Kapitułę Kolegiacką Janowską ks. prałat Roman Wiszniewski zwrócił uwagę, że proboszcz janowskiej parafii chętnie włączał się w dzieło upamiętniania i szerzenia kultu bł. Męczenników Podlaskich, m.in. współfinansując produkcję filmu „Pratulin” czy wydanie „Martyrium” ks. Józefa Pruszkowskiego. Zmarłego pożegnali również: ks. Marian Stepulak – kolega z roku studiów w seminarium, ks. Wojciech Ejsmont – kapelan strażaków województwa podlaskiego, ks. Wojciech Bazan reprezentujący księży dekanatu janowskiego oraz kustosz sanktuarium w Pratulinie ks. kan. Jacek Guz, który żegnał zmarłego w imieniu społeczności myśliwych. Przedstawiciele wspólnot parafialnych z Radomyśli, Łosic oraz Janowa Podlaskiego mówili o pracy śp. ks. Stanisława na rzecz parafii oraz o dziełach, jakie pozostawił na chwałę Bożą.

Po Eucharystii ciało śp. ks. S. Grabowieckiego złożono na miejscowym cmentarzu.

Ks. prałat Stanisław Szczepan Grabowiecki (1956-2024)  

Urodził się 27 stycznia 1956 r. w miejscowości Bity Kamień w parafii Różanystok (archidiecezja białostocka) w rodzinie Józefa i Janiny Grabowieckich. Szkołę Podstawową ukończył w Reszkowcach. Przez dwa lata uczył się w liceum ogólnokształcącym w Sokołowie Podlaskim, mieszkając w bursie salezjańskiej. W 1974 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów i po odbyciu rocznego nowicjatu w Czerwińsku kontynuował naukę w Salezjańskim Seminarium Duchownym w Lądzie nad Wartą. W 1977 r. ukończył liceum ogólnokształcące w Łodzi i otrzymał świadectwo maturalne. W seminarium salezjańskim ukończył studia filozoficzne. W 1979 r. za zgodą przełożonych opuścił zgromadzenie i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, gdzie kontynuował studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1983 r. w katedrze siedleckiej przez posługę bp. Jana Mazura.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Sadowne (1983-1984), Miastków (1984-1985), Terespol (1985-1986), Kosów Lacki (1986), Hańsk (1986-1987), Parysów (1987-1989), Sławatycze (1989-1990). Urząd proboszcza pełnił w parafiach: Dołhobrody (1990-1994), Radomyśl (1994-1999). 26 sierpnia 1999 r. został skierowany do Łosic z poleceniem zorganizowania duszpasterstwa i budowy świątyni w nowo utworzonej parafii Trójcy Świętej. W latach 2001-2006 udało się wybudować kościół oraz plebanię w stanie surowym, jak też zorganizować wspólnotę parafialną. Ks. Stanisław pełnił także społeczną posługę kapelana w szpitalu i kapelana straży pożarnej. Od 10 sierpnia 2006 r. ks. S. Grabowiecki był proboszczem parafii Trójcy Świętej w Janowie Podlaskiem i dziekanem dekanatu janowskiego. W 2006 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, a w 2010 r. – kanonikiem gremialnym i prałatem kustoszem tejże kapituły.

W Janowie Podlaskim angażował się w upamiętnianie dziedzictwa historycznego. Wspierany przez lokalne władze podejmował prace gospodarcze i restauracyjne w celu upamiętnienia dziejów miasta biskupiego. Na odnowienie architektoniczne kolegiaty pozyskał środki finansowe od instytucji centralnych i samorządowych województwa lubelskiego. Prace te były związane z przypadającą w 2018 r. rocznicą 200-lecia utworzenia diecezji podlaskiej i setną rocznicą – przypadającą na 2024 r. – utworzenia Kapituły Kolegiackiej Janowskiej przy kościele parafialnym. Jako gospodarz miejsca cieszył się z podniesienia przez papieża Franciszka 6 grudnia 2017 r. kościoła kolegiackiego do godności bazyliki mniejszej ogłoszonego podczas zebrania plenarnego KEP, które w dniach 7-8 czerwca 2018 r. odbywało się w Janowie Podlaskim. W strukturach diecezjalnych był członkiem rady ds. sanktuarium w Pratulinie (od 2008 r.), a także członkiem rady kapłańskiej diecezji siedleckiej (od 2022 r.). Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2007 r.), odznaką Strażaka Wzorowego, a także medalem Zasłużony dla Powiatu Bialskiego. Na terenie powiatu bialskiego pełnił posługę kapelana Ochotniczych Straży Pożarnych. Wspierał siostry zakonne i kapłanów pracujących na Białorusi, których zapraszał do przeprowadzenia rekolekcji parafialnych. Był pasjonatem przyrody – na posesji przy plebanii schronienie znalazły m.in. sarny, daniele, dzikie ptactwo. W Polskim Związku Łowieckim okręgu bialskiego posługiwał jako kapelan.

Już w 2018 r. ksiądz prałat prosił o przeniesienie – zmagał się z cukrzycą, problemami z układem krążenia, spotykał się też z niezrozumieniem ze strony części parafian. Pozostał jednak w Janowie.

Na początku 2024 r. planował odejście na emeryturę w 2025 r. Podupadał na zdrowiu, co zmuszało go do podjęcia leczenia szpitalnego i sanatoryjnego. Zmarł 21 grudnia na oddziale kardiologicznym w szpitalu w Białej Podlaskiej. Przeżył 68 lat, w tym 41 w kapłaństwie.

Requiescat in pace.

opr. ks. Bernard Błoński

LI