Załagodzić konflikty
Od wprowadzenia progu wyborczego w 1996 r. AWPL nie była w stanie go przekroczyć, zazwyczaj brakowało kilku dziesiątych procenta głosów. Polacy stanowią 6,3% mieszkańców Litwy, a byli reprezentowani w parlamencie tylko przez jednego lub trzech posłów. Obecnie w sejmie będzie ośmiu polskich parlamentarzystów.
W tym sukcesie na pewno pomogła koalicja z Sojuszem Rosjan, która dostarczyła brakującego zazwyczaj ułamka procenta głosów. Wybory pokazały siłę polskich kandydatów. Pomimo tego, że na liście Akcji było wielu Rosjan, do parlamentu zostali wybrani wyłącznie Polacy. Przekroczenie progu wyborczego przez polską partię podniosło rangę AWPL jako potencjalnego partnera koalicji rządzącej.
Trzeba pamiętać, że wynik wyborczy był osobistym sukcesem prezesa partii Waldemara Tomaszewskiego, który konsekwentnie stawiał na wyrazistość i samodzielność ugrupowania. Chodziło o to, aby AWPL cały czas występowała pod swoją nazwą. Chociaż z jej list ubiegali się o wybór przedstawiciele wielu środowisk, w tym rosyjskich i białoruskich. Teraz też wśród kandydatów AWPL byli reprezentanci różnych narodowości, w tym działacze litewskiej Partii Ludowej, którą stworzyła pierwsza premier niepodległej Litwy – Kazimiera Prunskiene.
AWPL to ponoć najlepiej zorganizowana siła polityczna na Litwie…
Na pewno jest najbardziej zdyscyplinowana. ...
Kinga Ochnio