Aktualności
Zalegał ponad złotówkę

Zalegał ponad złotówkę

Ponad 340 tys. zł stracił przedsiębiorca z powiatu łukowskiego po tym jak na poczet jednego z portali aukcyjnych wpłacił zaległe 1,36 zł.

W ubiegłym tygodniu przedsiębiorca, prowadzących na terenie powiatu łukowskiego działalność gospodarczą, dostał na skrzynkę mailową wiadomość, która do złudzenia przypominała korespondencję jaką wcześniej otrzymywał z popularnego portalu aukcyjnego. Nadawca, pod groźbą zablokowania konta, informował mężczyznę o konieczności dokonania w ciągu 24 godzin wpłaty zaległej kwoty w wysokości 1,36 zł. Do wiadomości dołączony był link umożliwiający natychmiastowe dokonanie przelewu za pośrednictwem jednego z systemów płatności elektronicznych on-line.

Ponieważ przedsiębiorca wcześniej korzystał z usług portalu, wykazaną w dokumencie zaległość uznał za realną. Po kliknięciu w dołączony do wiadomości link został natychmiast przekierowany z systemu płatności elektronicznej na stronę swego banku. Po autoryzacji i wykonaniu przelewu mężczyzna bezpiecznie wylogował się z konta bankowego i  o całej sprawie zapominał. O tym, że stracił ponad 340 tys. zł, dowiedział się następnego dnia rano, gdy z systemu bankowego otrzymał powiadomienie o dokonaniu 18 transakcji płatniczych z konta złotówkowego i walutowego jakie posiadał w banku.

Powiadomieni o sprawie policjanci natychmiast podjęli działania mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy kradzieży. Podejrzanego o dokonanie przelewów 28-latniego mieszkańca województwa mazowieckiego kryminalni z Łukowa wspólnie ze swoimi kolegami z Lublina i Warszawy zatrzymali w czwartek 17 października, w godzinach popołudniowych, w Warszawie. Jak informują śledczy mężczyzna w ostatniej chwili próbował się przed nimi ukryć w wynajmowanym w stolicy mieszkaniu. – Znaleźliśmy tam kilkadziesiąt tysięcy złotych, które zatrzymany wypłacił po „wyczyszczeniu” konta przedsiębiorcy. Za część skradzionej gotówki zdołał już nawet kupić używanego seata. Auto i odnalezione pieniądze zostały zabezpieczone, zaś 28-latek zatrzymany i przewieziony do celi w łukowskiej komendzie – poinformował oficer prasowy komendy powiatowej policji w Łukowie asp. szt. Marcin Jóźwik. Funkcjonariusze wyjaśniający okoliczności sprawy ustalają m.in. czy mężczyzna działał sam oraz co stało się z resztą skradzionych pieniędzy.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i przypominają, że pomysłowość złodziei nie zna granic. – Jeżeli nie pamiętamy, czy rzeczywiście uregulowaliśmy wszystkie swoje zaległości względem jakiegokolwiek portalu aukcyjnego, zawsze należy to sprawdzić, logując się na indywidualne konto w danym serwisie. Tam w każdej chwili można zweryfikować historię transakcji, stan konta oraz za pośrednictwem serwisu bezpiecznie zalogować się na stronę internetowa swojego banku. Wiadomość od oszustów podszywających się m.in. pod portale aukcyjne mogą zawierać link przenoszący użytkownika na strony internetowe, które zostały stworzone, tak by wykradać różne dane. Jeśli wpiszemy tam choćby numer karty kredytowej czy konta bankowego, wówczas przestępcy mają znacznie ułatwiony dostęp do naszych pieniędzy – alarmuje M. Jóźwik. 

MLS