Aktualności
Zamek po liftingu

Zamek po liftingu

Zamek książąt mazowieckich w Liwie przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację. Odrestaurowane obiekty udostępniono turystom.

– Nowy most zwodzony, odbudowane mury, oczyszczone piwnice – dzięki tym pracom liwski kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu z tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się przywrócić zamkowi i jego otoczeniu dawny blask, ale przede wszystkim poszerzyć ofertę kulturalną i edukacyjną. Wierzę, że turyści docenią tę inwestycję – mówiła podczas otwarcia członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na przygródek oraz prowadzący do zamku pomost na palach. Renowację przeszły mury kurtynowe, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, dzięki czemu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tam odbywały występy artystyczne. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych. Prace objęły również otoczenie wieży bramnej, gdzie m.in. powstała nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje ziemi liwskiej i Liwu, jako jej historycznej stolicy. Wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe.

Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego.

Początki zamku w Liwie sięgają pierwszej połowy XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Bogata historia oraz usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca sprawiają, że miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów.

MD