Aktualności
Zamieńmy noc w moc miłosierdzia

Zamieńmy noc w moc miłosierdzia

8 lutego, w dniu wspomnienia św. Bakhity, mamy okazję wyrazić solidarność z ofiarami handlu ludźmi, włączając się w modlitewne czuwanie. Szacuje się, że w świecie żyje 27 mln kobiet, mężczyzn i dzieci, zmuszanych do pracy w niewolniczych warunkach, wykorzystywanych seksualnie, przymuszanych do żebractwa i pozbawianych organów.

W 2015 r. papież Franciszek ogłosił liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, niewolnicy z Sudanu, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
– Handel ludźmi jest plagą naszych czasów, zbrodnią, wobec której nie możemy pozostawać obojętni – alarmują siostry zakonne z Sekcji Bakhita do spraw przeciwdziałania i pomocy ofiarom współczesnego niewolnictwa, działającej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Zachęcają również, by z myślą o zniewolonych z jeszcze większą gorliwością podjąć modlitwę. „Zapewne nieraz dręczy nas pytanie, co możemy zrobić? Jak przeciwdziałać? Ogarnia nas bezsilność wobec rozmiaru tego zła. Nie czekając na rzeczy wielkie, uczyńmy prosty gest i zamieńmy NOC w MOC MIŁOSIERDZIA! Odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego o 3.00 w nocy i przyzywajmy miłosierdzia dla ofiar handlu ludźmi i sprawców ich cierpienia” – czytamy w apelu Sekcji Bakhita. Uzasadniając czas modlitewnego szturmu, siostry piszą: „Pod osłoną nocy dokonuje się wiele zła, wyzysku, upokorzeń, których doświadczają ofiary handlu ludźmi. Nocą płyną łzy wstydu, udręczenia, bezsilności, łzy tęsknoty za utraconą wolnością. W nocy toczy się zmaganie i duchowa walka z mocami ciemności. Ale wierzymy, że świat i wszelka władza i moc należą do Boga! Dlatego o tej nocnej porze wstańmy i podejmijmy modlitwę, aby w życiu wszystkich zniewolonych objawiła się moc miłosierdzia Boga”.
Włączenie się w akcję jest bez wątpienia konkretnym gestem wparcia i bliskości. Tym wymowniejszym, że przeżywamy Rok Miłosierdzia. Gorąco zachęcamy do modlitwy.
 

LA