Rozmaitości
Źródło: www.families
Źródło: www.families

Zamotane mamy

Moda na wszystko, co naturalne i ekologiczne wciąż nie przemija. Także w kwestiach rodzicielstwa.

Niesłabnąca popularnością cieszą się chusty, które pozwalają na jak najbliższy naturalnemu kontakt rodziców. Noszenie, przytulanie, bycie blisko rodzica jest potrzebne dziecku tak samo, jak jedzenie czy spanie. Daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala lepiej odnaleźć się w, jakże obcym jeszcze dla maleństwa świecie, pozwala słyszeć znajome bicie serca mamy, czuć jej ciepło. Jest najlepszym lekarstwem na wszystkie niemowlęce smutki, daje ukojenie, gdy coś boli, łagodzi kolki i inne bóle małego brzuszka. To także doskonałe rozwiązanie ze względów praktycznych – gdy drogi nie są przystosowane do wózków, a krawężniki stanowią wyzwanie przy każdej próbie wjechania na chodnik.

Krawężniki niestraszne

– Codziennie odprowadzam synka do żłobka, ale wchodzenie z wózkiem do windy, potem wnoszenie go po schodach są na tyle wyczerpujące, że zdecydowałam się na chustę – mówi Ania, która odkąd spróbowała tego sposobu noszenia, nie chce już go zmieniać. Wszystkie mamy, które już spróbowały chust, podkreślają inną, bardzo cenną ich zaletę. – Kiedy mała nie chce spać, a ja muszę coś szybko zrobić, nie mam problemu. Po prostu wkładam ją w chustę i razem gotujemy obiad czy sprzątamy mieszkanie – zachwyca się Kasia, mama 6-miesiecznej Weroniki.

Taki codzienny, bliski fizyczny kontakt bardzo szybko procentuje. Rodzice noszący w chustach szybciej poznają swoje dzieci, łatwiej odczytują ich potrzeby, nawiązują pozytywne relacje, które pozostają na długie lata.

Oswoić motanie

Niektórzy boją się motania – bo tak fachowo nazywa się wiązanie chust do noszenia dzieci – gdyż przeraża ich mnogość zapięć i wiązań. Ale laików szybko przekonują fachowcy i to, co wydawało się być czarną magią, szybko staje się rutyną. To także, jak podkreślają eksperci, doskonała stabilizacja delikatnego kręgosłupa dziecka czy jego stawów biodrowych. Chustowanie stymuluje prawidłową pracę błędnika i innych narządów zmysłów. Ważne jednak, by kupić dobrą, atestowaną chustę czy nosidło, które zapewnią dziecku maksimum bezpieczeństwa i wygody. Podróbki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W niektórych miastach organizowane są warsztaty chustowania, na których rodzice nauczą się, jak prawidłowo nosić maluszka i sprawnie wiązać chustę. Jeśli w Waszej miejscowości nie ma takiej możliwości, zawsze pozostaje internet. W sieci można również zamówić chusty wykonane według własnego pomysłu, z dowolnymi grafikami czy napisami. Może to dobry pomysł na prezent gwiazdkowy?


Czy wiesz, że

Dziecko noszone w chuście czuje się bezpieczne, szybciej się uspokaja, mniej płacze i częściej się uśmiecha, bo kołyszący ruch znany z życia płodowego sprawia mu przyjemność. W 1996 r. w magazynie „Pediatrics” opublikowano wyniki badań, które potwierdzają fakt, iż dzieci noszone płaczą mniej o 43% w dzień i aż o 51% nocą. Noszenie sprawia, że dziecko szybciej rozwija się emocjonalnie i fizycznie. Wielu mamom noszenie w chuście także usprawnia i ułatwia karmienie.

JAG