Zanim zasiejesz, sprawdź
Przed rolnikami wiosenne siewy, którym towarzyszyć będzie trudny wybór odpowiedniej odmiany. Na rynku nasiennym dostępnych jest wiele rodzajów poszczególnych gatunków zbóż, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze tego właściwego trzeba dokonać wnikliwej analizy.
Powinna ona uwzględniać nie tylko potencjał plonowania odmiany, ale również przeznaczenie ziarna, warunki glebowo-klimatyczne oraz rejon uprawy. Należy wówczas korzystać z wszelkich możliwych źródeł dostępnych informacji na temat odmian. Pomocne mogą okazać się Listy Odmian Zalecanych (LOZ), które ustalane są przez Wojewódzkie Zespoły Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.
Jak powstaje LOZ?
– Warunkiem wpisania konkretnej odmiany na listę jest odpowiednia liczba doświadczeń – co najmniej trzech – prowadzonych na terenie Mazowsza przez okres dwóch lat. Jeżeli wyniki są pozytywne, wtedy dana odmiana może zostać wpisana na LOZ – tłumaczy Emilia Sekulska, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Seroczynie. – Zanim to jednak nastąpi, odbywa się posiedzenie Mazowieckiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, podczas którego przedstawiane są propozycje odmian mających szansę, by znaleźć się na liście. Członkowie zespołu biorą pod uwagę plonotwórczość i cechy odmianowe. Następnie głosują, które odmiany znajdą się na LOZ. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor SDOO, a następnie wysyła ją do marszałka województwa i izb rolniczych – dodaje.
Tylko zboże i ziemniaki
Co roku powstaje nowa LOZ. – Nasza stacja tworzy ją tylko dla zbóż i ziemniaka, ponieważ od kilku lat prowadzimy akurat w tej materii doświadczenia. Być może za dwa lata będziemy mieli LOZ dla kukurydzy, która – podobnie jak rzepak, burak pastewny – wymaga doświadczeń bardziej scentralizowanych prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych, a także przynajmniej trzech lokalizacji na Mazowszu, których jeszcze nie posiadamy. Dlatego na razie LOZ sporządzamy dla zbóż i ziemniaka – wyjaśnia E. Sekulska.
W 2017 r. na LOZ wpisano: 13 odmian pszenicy ozimej, sześć jarej, dziesięć jęczmienia jarego, sześć żyta, cztery owsa, osiem pszenżyta ozimego i cztery jarego, a także pięć jęczmienia ozimego. Jest też 14 odmian ziemniaków.
Lista przedstawiona jest w formie czytelnych tabel. W rubrykach dla odmian rekomendowanych podano rok, w którym te uprawy po raz pierwszy zalecono w województwie mazowieckim.
Wyeliminować ekonomiczne ryzyko
Dlaczego warto skorzystać z LOZ? – W Krajowym Rejestrze i Wspólnotowym Katalogu znajduje się tak wiele odmian, że wybór tej właściwej jest trudnym zadaniem. Tymczasem na naszej LOZ rekomendujemy do uprawy w naszym regionie np. ok. 12 najlepszych gatunków – podkreśla E. Sekulska.
Ponadto każda z zalecanych odmian jest w opublikowanym dokumencie szczegółowo opisana. Specjaliści określają m.in., na jakie warunki klimatyczne i w jakim stopniu dana roślina jest odporna, np. na mróz, a także jaka jest jej odporność na choroby. Można też znaleźć informacje o tym, jakie dana odmiana ma potencjalne możliwości plonowania, jakiej jakości ziarno można z niej uzyskać, jakie ma zastosowania w przemyśle przetwórczym. Badania w dużym stopniu pozwalają ograniczać napływ tych odmian zbóż, które nie przynoszą spodziewanych plonów na glebach województwa mazowieckiego.
– Wysiewanie nowych, niesprawdzonych odmian jest ekonomicznie ryzykowne dla rolnika, ponieważ nie wiadomo, jak roślina zareaguje na konkretne, lokalne warunki glebowe i klimatyczne – ostrzega dyrektor SDOO w Seroczynie.
MD