Zapłacą wszyscy
1 lipca 2011 r. sejm przyjął uchwałę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, do której wszystkie samorządy mają się dostosować. Oznacza to, że każda gmina musi zapewnić miejsce, gdzie będą składowane odpady komunalne odbierane od mieszkańców. Zanim jednak uchwała wejdzie w życie, samorządy czeka przetarg związany z wyborem odbiorca odpadów od mieszkańców oraz uchwalenie wielkości opłaty śmieciowej.
– Myślę, że poprzez wprowadzenie tego podatku zminimalizujemy nielegalny wywóz śmieci i zanieczyszczenie lokalnego środowiska. Wprawdzie i wcześniej mieszkańcy powinni mieć zawartą umowę z firmą odbierającą odpady, ale jak dobrze wiemy, różnie z tym było – tłumaczy Mirosław Kałuski, sekretarz miasta Radzyń Podlaski, precyzując, że opłata będzie obowiązkowa dla wszystkich, a niezapłacenie jej będzie wiązało się ze ściągalnością kwoty w trybie egzekucji administracyjnej.
– Samorząd będzie miał obowiązek wskazać możliwość deponowania wszelkich odpadów wytwarzanych w gospodarstwach, nie tylko tych przemieszanych, ale także segregowanych, elektrycznych czy odpadów wielkogabarytowych. Unia Europejska kładzie mocny nacisk na sukcesywne zmniejszanie strumienia odpadów, polegające na segregacji śmieci. Za niedostosowanie się do tych przepisów będą groziły wysokie kary finansowe – dodaje sekretarz.
Obecnie nie są jeszcze znane szczegóły związane z podatkiem śmieciowym. Jak wyjaśnia urzędnik, wartość podatku będzie ustalana przez radę miasta oraz gminy. Jej wysokość na pewno będzie zależała w głównej mierze od odbiorcy śmieci, który wygra przetarg. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na podatek będzie niewątpliwie wysokość opłat, jakie zostaną naliczone za deponowanie zebranych odpadów.
– Obecnie na cenę podatku wpływa dość wysoki procent kosztów transportu, bo radzyńskie odpady od dłuższego już czasu są wożone prawie 100 km za Radzyń. Kiedy ruszy zakład w Adamkach, odległość diametralnie się zmniejszy – wyraża nadzieję Kałuski.
Ostateczną datą zafunkcjonowania tego systemu jest 1 lipca 2013 r. Do tego czasu wszystkie samorządy mają obowiązek podjąć odpowiednie uchwały, przeprowadzić akcję informacyjną dla mieszkańców i wdrożyć podatek w życie.
KN