Aktualności
Zaprezentują strój ludowy

Zaprezentują strój ludowy

21 sierpnia odbędzie się II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”, podczas którego zostanie zaprezentowany zrekonstruowany radzyński strój ludowy.

Do udziału w tym wydarzeniu kulturalnym zaproszeni są twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania i organizacje pozarządowe promujące tradycyjne produkty i sztukę ludową. Impreza odbędzie się na ul. Ostrowieckiej, która na jeden dzień zamieni się w deptak. W programie oprócz prezentacji wyrobów lokalnych twórców przewidziano Festiwal Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.

– Celem jarmarku jest przybliżenie kultury tradycyjnej i zainteresowanie dziedzictwem kulturowym regionu – zaznacza Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca wydarzenia. – Podczas imprezy zaprezentujemy radzyński strój ludowy. Podjęliśmy się jego rekonstrukcji na podstawie dostępnej literatury. Ciekawostką jest to, że w kościele Świętej Trójcy znajduje się obraz autorstwa Józefa Buchbindera przedstawiający św. Antoniego właśnie w radzyńskim stroju. Dlatego m.in. ten wizerunek posłużył do jego odtworzenia – zaznacza R. Mazurek. Narysowania stroju podjął się pracownik ośrodka Arkadiusz Kulpa. – Grafika posłuży do utworzenia planszy z wyciętymi twarzami, przy której będzie można pozować i robić zdjęcia – zaznacza dyrektor ROK. I podkreśla, że jarmark to przede wszystkim okazja do popularyzacji regionalnych wyrobów, przedmiotów użytkowych i artystycznych, a także potraw i produktów regionalnych. – Mamy bardzo dużo zgłoszeń z innych stron Polski, np. z Wrocławia czy spod Sanoka. Przyjadą też wystawcy z tradycyjnymi chlebami z Litwy. Zobaczymy również rękodzieło z Białorusi – wylicza R. Mazurek.

Udział w jarmarku można zgłaszać do 13 sierpnia do ROK na adres: 21-300 Radzyń Podlaski, ul. Jana Pawła II 4 lub drogą elektroniczną: radzyn@op.pl.

JS