Aktualności
Zaprezentują strój ludowy

Zaprezentują strój ludowy

21 sierpnia odbędzie się wydarzenie kulturalne, do którego udziału zaproszeni są twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania.

W trakcie II Radzyńskiego Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”, obok prezentacji wyrobów, odbędzie się Festiwal Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.

Celem Jarmarku jest przybliżenie tradycyjnej kultury tradycyjnej i zainteresowanie dziedzictwem kulturowym regionu, zaznacza pomysłodawca wydarzenia, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek. – Poprzez tę imprezę pokażemy radzyński strój ludowy – mówi. – Jako ROK podjęliśmy się jego rekonstrukcji na podstawie dostępnej literatury. Ciekawostką jest fakt, że w kościele Świętej Trójcy znajduje się obraz autorstwa Józefa Buchbindera przedstawiający św. Antoniego właśnie w radzyńskim stroju. Dlatego m.in. ten wizerunek posłużył do jego odtworzenia. Narysowania stroju podjął się pracownik naszego ośrodka Arkadiusz Kulpa, a grafika posłuży do utworzenia planszy z wyciętymi twarzami, przy której będzie można pozować i robić zdjęcia. Mazurek podkreśla, że Jarmark to okazja do popularyzacji regionalnych wyrobów, przedmiotów użytkowych i artystycznych, a także potraw i produktów regionalnych. – Mamy bardzo dużo zgłoszeń także z innych stron Polski, np. z Wrocławia czy spod Sanoka. Przyjadą też wystawcy z tradycyjnymi chlebami z Litwy, zobaczymy również rękodzieło z Białorusi. Swój udział w Jarmarku można zgłaszać do 13 sierpnia do ROK na adres: 21-300 Radzyń Podlaski, ul. Jana Pawła II 4 lub drogą elektroniczną na e-mail: radzyn@op.pl – zaprasza organizator.

JS