Aktualności
Zaproszenie na teatralną ucztę

Zaproszenie na teatralną ucztę

Już po raz siódmy na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce odbywa się Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”. W tym roku publiczność zobaczy spektakle w gwiazdorskich obsadach.

Do takich przedstawień zaliczyć można m.in. „Czarną komedię”, „Serce na odwyku”, „DalidaAMore, czyli kochaj, całuj i płacz” i wiele innych. W sumie siedlecka publiczność zobaczy i oceni osiem konkursowych spektakli, w tym po raz pierwszy produkcję Teatru Es – premierowe przedstawienie „Nerka”.

 

Zainteresowanie widzów

OFT „Sztuka plus Komercja” na stałe wpisał się w kalendarz imprez Centrum Kultury i Sztuki. – Dziękuję publiczności, która przez sześć lat bardzo licznie nas odwiedzała – mówił Waldemar Koperkiewicz, dyrektor CKiS, podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie. – Jesteśmy za to bezgranicznie wdzięczni. To państwo tworzycie ten festiwal, a my robimy tylko to, co do nas należy. Mam nadzieję, że zainteresowanie będzie podobne, choć zawsze liczę na większe. Prawda jest taka, że z edycji na edycję zwiększa się liczba widzów – dodał W. Koperkiewicz.

Do odwiedzenia CKiS w czasie trwania festiwalu zachęca przede wszystkim ciekawy repertuar. – Dbamy o to, by prezentowane spektakle były na poziomie, nie męczyły, nie były awangardowe. Chodzi o to, żeby widz odpoczął, wyniósł coś pozytywnego – zaznaczył dyrektor CKiS.

– Większość spektakli, które będzie można zobaczyć w Siedlcach, to tegoroczne premiery – zwrócił uwagę Wojciech Słupski z Agencji Artystycznej Open Teatr, współorganizatora festiwalu, podkreślając, że zawsze są to dobre komedie w gwiazdorskiej obsadzie. – Mamy znakomite zaplecze techniczne. Teatry warszawskie nie mogą się takim pochwalić – zaznaczył W. Słupski. Zwrócił także uwagę na zainteresowanie, jakim festiwal cieszy się wśród widzów. – Przyjeżdżają do nas grupy m.in. z Kodnia, Kostomłotów, a więc z bardzo daleka – zwrócił uwagę W. Słupski.

 

Konkursowa rywalizacja

Patronką artystyczną festiwalu została Anna Gornostaj, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz dyrektor warszawskiego Teatru Capitol. – To dla mnie czysta przyjemność. Moja radość jest jeszcze większa, gdyż w tym roku w konkursie biorą udział aż dwie nowe sztuki warszawskiego Teatru Capitol: „Dwie pary do pary” oraz „Cud”. Z zaciekawieniem będę patrzeć na tę piękną rywalizację z innymi, na pewno świetnymi produkcjami – przyznała A. Gornostaj na łamach „Sceny24”.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurował 19 września spektakl „Dwie pary do pary” Teatru Capitol, w którym można było zobaczyć m.in.: Martę Wierzbicką, Lesława Żurka czy Patrycję Kazadii. Ostatni ze spektakli konkursowych – „Prywatną klinikę” widzowie zobaczą 7 grudnia. W ramach festiwalowych wydarzeń towarzyszących będzie można także usłyszeć Grupę Mocarta (koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia na scenie), Budapest Balet & Orkiestra Rajko oraz wyreżyserowany przez Krystynę Jandę „Weekend z R”.

HAH