Zaproszenie na wystawę
To impreza wystawienniczo-targowa, która ma już swoją tradycję w regionie. Jest znana i lubiana nie tylko przez rolników, gospodarzy czy producentów branży rolnej, ale przez wszystkich mieszkańców Siedlec i okolic. W tym roku MDzDR, które odbywać się będą na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II 6, zaplanowano 9-10 września. Stoiska będzie można odwiedzać od 9.00 do 18.00, natomiast oficjalne otwarcie MDzDR nastąpi w sobotę o 11.00. W ubiegłym roku przez dwudniową imprezę przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób.
– Niezmiennie liczymy na dużą frekwencję – zarówno wystawców, jak i zwiedzających, bowiem tegoroczny program imprezy jest również bardzo bogaty. Poza różnorodną ofertą wystawienniczą, nie zabraknie imprez towarzyszących dla dorosłych i najmłodszych, dla których przygotowano wiele konkursów i pokazów. Bardzo ciekawie zapowiada się także wystawa zwierząt hodowlanych, zwieńczona wręczeniem pucharów i dyplomów dla najlepszych wystawców bydła. Licznie będą prezentowane stoiska producentów kwiatów, drzew owocowych i roślin ozdobnych oraz producentów zdrowej żywności. Jesienna impreza wystawienniczo-targowa jest też doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz pozyskania cennych informacji od pracowników instytucji sektora rolnego. Czas spędzony na targach to również rozrywka dla ucha, bo zgromadzonym czas umilać będą nie tylko lokalne zespoły ludowe i grupy folklorystyczne. W sobotę, o 18.00, odbędzie się koncert zespołu Weź Nie Pytaj. Na scenie zobaczymy również Kapelę Zbucką – wymienia Józef Jan Romańczuk, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie oddział w Siedlcach.
W programie również: prezentacja gospodarstw agroturystycznych, ekologicznych i zagród edukacyjnych, twórców rękodzieła ludowego i artystycznego, ekspozycja płodów rolnych, ogródek rekreacyjny i gastronomiczny, specjalne stoisko dla dzieci Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, prezentacja sprzętu gaśniczego oraz dzień siedleckich organizacji pozarządowych (w sobotę).
Historia i teraźniejszość
PYTAMY Sławomira Piotrowskiego, dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Tegoroczne hasło MDzDR – ,,Jesteśmy z Wami od 100 lat” – brzmi dumnie!
Nawiązuje ono do obchodów stulecia istnienia Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Polsce. To właśnie 100 lat temu, 1 sierpnia 1923 r., zostało powołane Ognisko Kultury Rolnej w Płońsku. Ówczesny sejmik powiatu płońskiego powołał do życia instytucje doradcze celem doskonalenia produkcji rolnej. Rolnicy mogli zapoznawać się z najnowszymi odmianami roślin i osiągnięciami techniki tamtych czasów. Pierwsze próby koszenia kosiarkami czy żniwiarkami i kolejne innowacje techniczne odbywały się właśnie na polach doświadczalnych w Poświętnem koło Płońska.
Na czym dziś polega doradztwo rolnicze?
MODR Warszawa doradza oraz prowadzi i organizuje szkolenia m.in. w zakresie: technologii produkcji, ochrony środowiska, ekonomiki i rachunkowości rolnej, agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz zagród edukacyjnych, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, organizacji grup producenckich, nowoczesnych technologii produkcji rolniczej. Ośrodek inicjuje i wspiera również działania mające na celu rozwój pozarolniczych form aktywności gospodarczej mieszkańców mazowieckiej wsi, pomaga w sporządzaniu dokumentacji niezbędnej przy ubieganiu się o pomoc finansowaną np. ze środków unijnych, prowadzi doświadczalnictwo odmianowe roślin uprawnych, organizuje też wystawy, kiermasze, targi, konferencje i inne przedsięwzięcia, upowszechniające najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki rolniczej czy promujące dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe wsi mazowieckiej.
Cały rok naszej działalności jest sygnowany właśnie stuleciem istnienia doradztwa rolniczego na ziemiach polskich. To okazja do podsumowań i wskazywania przemian, jakie zachodziły na polskiej wsi, kiedy to przechodziliśmy z koni na traktory, a teraz wchodzimy w rolnictwo cyfrowe… Wystawa odzwierciedli dorobek MODR-u na Mazowszu i wkład naszego ośrodka w rozwój nowoczesnego rolnictwa.
Tegorocznym dniom z doradztwem towarzyszyć będzie cenna inicjatywa…
Od wiosny realizujemy akcję związaną z krwiodawstwem ph. 100 litrów krwi na 100-lecie doradztwa rolniczego. W pierwszy dzień targowy, w godzinach 8.00-12.00, wszyscy, którzy chcą podzielić się najcenniejszym i niezastąpionym darem, mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Gospodarczej. Tam, podając hasło „ODR”, w sposób wyjątkowy i jakże szlachetny możemy uczcić 100-lecie doradztwa rolniczego w Polsce. Aktualnie na terenie całego kraju – w ramach tej akcji – zebrano już około 150 litrów krwi, z czego połowę na Mazowszu!
Dziękuję za rozmowę.
Iwona Zduniak-Urban