Kultura
Źródło: KO
Źródło: KO

Zasłużeni dla miasta

Tak się złożyło, że fotel i krzesło, które stoją na scenie, stanowią stałe wyposażenie mojego gabinetu. Bardzo się cieszę, że te dwa meble mogą służyć tak wyjątkowemu wydarzeniu - powiedział Andrzej Matuszewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, odbierając „Aleksandrię”.

Nagrody prezydenta miasta przyznano w tym roku dziewięciu osobom, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia.

Podczas uroczystości wręczenia „Aleksandrii”, która odbyła się 6 września w sali Podlasie, laureaci nie kryli wzruszenia i podkreślali swój związek z Siedlcami. – Znacie mnie przecież, zawsze jestem odważna, a dzisiaj cała drżę – przyznała wiceprezydent Anna Sochacka, i dodała: – Na tę nagrodę czekałam 40 lat: 40 lat pracy, 40 lat pobytu w Siedlcach i tyle samo czasu z jednym mężem.

Sporo mniejszym stażem może pochwalić się Waldemar Koperkiewicz, muzyk, kompozytor i twórca spektakli muzycznych Teatru ES. – Tu stworzono mi znakomite warunki do pracy, tu spotkałem swoją żonę, no i w ogóle jest cudownie… Aż się martwię, bo to już 13 rok mojego pobytu w Siedlcach. Oby to nie była pechowa trzynastka. To właśnie wy, publiczność, motywujecie mnie do pracy – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. Tamara Zacharuk nawiązała do słów piosenki: – Siedlce szalonej młodości… To moje miasto, tu ukończyłam studia. To miasto dało mi szansę rozwoju, samorealizacji. Bardzo bym chciała, żeby uniwersytet był takim miejscem dla wszystkich młodych ludzi, którzy pragną rozwijać się i kształcić.

Z przyznaniem nagrody dyrektorowi Matuszewiczowi wiąże się z kolei kilka symbolicznych faktów. – Zaledwie kilkanaście dni temu minęło dziesięć lat, odkąd jestem dyrektorem. Urzęduję w obiekcie historycznym, w „Jacku”, stanowiącym jeden z symboli miasta. Budynku, który został wzniesiony za sprawą księżnej Aleksandry Ogińskiej, związanej z wręczaną dziś nagrodą – wyliczał.

„Aleksandrie” otrzymali również: Bolesław Białas (psycholog, na co dzień zajmujący się profilaktyką uzależnień), Ewa Komoń-Kotecka (lekarz laryngolog, ordynator oddziału w szpitalu wojewódzkim), Mirosław Leśkowicz (dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej), Ryszard Machała (honorowy krwiodawca, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kolejarz”) i Jan Stankiewicz (emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3).

Podczas uroczystości wręczono także tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Siedlce”. Otrzymał go mjr Tadeusz Sobieszczak, uczestnik II wojny światowej, żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Zenona” z 34 pp AK. – Jestem dumny, że mogłem wspólnie z prezydentem wręczyć panu ten tytuł – powiedział Henryk Niedziółka, przewodniczący rady miasta. – Szanowny panie majorze, jest pan chlubą naszego miasta. Życzę panu w imieniu rady miasta dużo zdrowia i sił w propagowaniu naszej historii oraz tradycji niepodległościowego podziemia – zaakcentował przewodniczący.

KO