Aktualności
Zaśpiewają dla Matki

Zaśpiewają dla Matki

7 sierpnia w Orchówku w kościele św. Jana Jałmużnika odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Pieśni Maryjnych. Wydarzenie będzie połączone z jubileuszem 75-lecia obecności oo. kapucynów w tej miejscowości.

Pierwsi bracia z Warszawskiej Prowincji Kapucynów przybyli do Orchówka na zaproszenie bp. Ignacego Świrskiego, który dekretem z 6 sierpnia 1947 r. przekazał zakonowi kościół; objęcie nowej placówki nastąpiło 24 sierpnia.
Festiwal poprzedzi Msza św. o 17.00, następnie wystąpią chóry, m.in. „Fletnia Pana” z Włodawy pod dyr. Pawła Łobacza, zespoły, w tym lokalny zespół śpiewaczy „Orchowianki”, soliści oraz dzieci. Po festiwalu odbędzie się kiermasz ciast, kawy kapucyńskiej, balsamu i dewocjonaliów z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, której cudowny obraz znajduje się w ołtarzu głównym. 
W organizację wydarzenia włączył się włodawski urząd gminy. – Po czuwaniu maryjnym przed kościołem św. Augustyna w Różance, z poezją twórcy ludowego śp. Stefana Sidoruka, którą 29 maja przedstawili nauczyciele, dzieci i młodzież oraz pracownicy gminy, postanowiliśmy zająć się spotkaniem z pieśnią maryjną w Orchówku – mówi Anna Czajka, kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i turystyki w urzędzie gminy. – Przy sanktuarium MB Pocieszenia wybrzmią utwory śpiewane przez nasze prababcie i babcie oraz współczesne pieśni maryjne – dopowiada.

JS