Historia
Zaśpiewają o żołnierzach niezłomnych

Zaśpiewają o żołnierzach niezłomnych

Po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Gazety Podlaskiej im. Tadeusza Kłopotowskiego w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.

- Kiedy przed rokiem Tomasz Olko, prezes Fundacji Gazety Podlaskiej, zgłosił się do nas z pomysłem zorganizowania Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poświęconego Żołnierzom Niezłomnym, od razu podchwyciliśmy temat - mówi Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. - Już wcześniej w naszym ośrodku odbywały się koncerty czy konferencje poświęcone żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego. Mamy świetne warunki, aby taki festiwal odbywał się właśnie u nas. I tak już po raz drugi będziemy jego organizatorami - dodaje M. Celiński. Celem imprezy jest m.in. uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych i przywrócenie zapomnianych polskich pieśni patriotycznych.

– Piosenki, które śpiewają dzieci, młodzież czy dorośli, opowiadają o historii żołnierzy wyklętych. Większość z nas, dorosłych, nie uczyła się o nich z podręczników w szkole. Tak naprawdę ta historia jest na nowo wydobywana i upowszechniana. Propagowanie wiedzy na temat żołnierzy niezłomnych może odbywać się różnymi środkami przekazu, także artystycznymi. I temu właśnie służy ten festiwal – tłumaczy dyrektor SOK. – Naszymi działaniami chcemy pokazać, że jest to – po pierwsze – historia Polski, a po drugie – historia ludzi, którzy z narażeniem życia, niejednokrotnie w wielkim cierpieniu, sprzeciwiali się władzy komunistycznej i jej terrorowi – dodaje M. Celiński, podkreślając, że znajdujący się przed laty przy ul. Kilińskiego urząd bezpieczeństwa ma swoją niechlubną historię. To tu katowano wiele osób, a nawet dzieci, w tym m.in. siedmioletnią dziewczynkę, której ojciec ukrywał partyzantów.

Zdaniem M. Celińskiego rolą festiwalu jest również zachęcanie do poznawania lokalnej historii. – Piosenki, prezentacje artystyczne temu właśnie służą. I nie chodzi o samych widzów, ale też o uczestników festiwalu, czyli najczęściej młodych ludzi, choć także dorosłych, którzy szukając piosenek, poznając słowa, dodatkowo zgłębiają historię ludzi, o których śpiewają. To wszystko przyczynia się do tego, że wiedza o historii podziemia niepodległościowego staje się powszechniejsza. Równocześnie jest to sposób oddania hołdu żołnierzom za to, że poświęcali się dla niepodległej Polski – podkreśla dyrektor SOK.

 

Od solistów po zespoły

Uczestnicy przeglądu zostaną podzieleni na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, średnie, dorośli, przedstawiciele Polonii oraz środowisk Polaków na Wschodzie. W festiwalu mogą wziąć udział soliści i duety oraz zespoły instrumentalno-wokalne do dziesięciu osób. Będą mieli za zadanie przygotowanie dwóch utworów wokalno-muzycznych o tematyce związanej z żołnierzami niezłomnymi.

– W ubiegłym roku w przeglądzie wzięło udział ponad 50 podmiotów wykonawczych. Duża w tym zasługa siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty, za której pośrednictwem dotarliśmy do wielu szkół. Pierwsza edycja przerosła nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja również taka będzie – podsumowuje M. Celiński.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca. Przesłuchania konkursowe początkowo zaplanowano w dniach 20-21 kwietnia, a koncert galowy przeglądu na 25 kwietnia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że z powodu pandemii koronawirusa terminy zostaną przesunięte.

HAH