Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Zaśpiewali po europejsku

Młodzież z Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Łukowa, Górzna, Repek, Ostrówka i Wodyń została zwycięzcami IX Festiwalu Piosenki Europejskiej.

Odbył się on 20 maja w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach. Do festiwalu wpłynęły aż 42 zgłoszenia. Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 80 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież z aż ośmiu powiatów z województw mazowieckiego i lubelskiego - zaznacza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GOK. - Po raz pierwszy gościliśmy też młodzież z pow. ryckiego i węgrowskiego - dodaje.

Każdy z uczestników wykonał utwory po polsku i w języku obcym. W tym roku dominował angielski, choć nie zabrakło włoskiego i rosyjskiego. Repertuar objął piosenki współczesne, ale nie zabrakło przebojów z lat 70, 80 i 90. Występy rozpatrywane był w trzech kategoriach.

W kategorii „zespoły wokalno-instrumentalne” wygrali Weronika Czapska i Jakub Uziębło z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siedlcach, za nimi był zespół PAPANAMA z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim. W kategorii „zespoły wokalne” pierwsze miejsce zdobył zespół SWEET ANGELS z Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, zaś drugie przypadło duetowi Olga Tomczuk i Julia Żachowska z Publicznego Gimnazjum w Repkach. W obu kategoriach jurorzy nie przyznali trzecich miejsc.

Najwięcej prezentacji – aż 26 – było w kategorii „soliści”. I tu komisja miała trudny orzech do zgryzienia. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Wysocka ze Studia Wokalnego FEVER z Łukowa, zaś drugie Małgorzata Przybysz z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Górznie. W przypadku ostatniego miesjca przyznano trzy równorzędne nagrody. Zdobyli je: Aleksandra Michalska z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach, Igor Pawlak z Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach oraz Patrycja Wielgat z Zespołu Szkół – Gimnazjum im. Orła Białego w Ostrówku.

Na wysokim poziomie

– Poziom występów był znacznie wyższy niż rok temu. Było dużo bardzo dobrych wykonań, szczególnie w ostatniej kategorii. Dlatego też oprócz głównych miejsc postanowiliśmy przyznać cztery wyróżnienia pierwszego stopnia i trzy wyróżnienia drugiego stopnia – zaznaczył Tomasz Markiewicz, przewodniczący jury, w którym w tym roku znaleźli się także Iwona Kobylińska oraz Krzysztof Chromiński. Wyróżnienia pierwszego stopnia zdobyły: Weronika Stefaniuk (Olszanka), Maria Tarasiuk (Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach zs. w Chodowie), Beata Wielogórska i Dorota Ratuska (obie z Zespołu Oświatowego w Żelkowie Kolonii). Natomiast wyróżnienia drugiego stopnia przyznano Liwii Wojtaś (Łukowski Ośrodek Kultury), Izabeli Sołoniewicz (Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Mokobodach) oraz Julii Trochimiuk (Zespół Szkół – Publiczne Gimnajzum w Górkach).

JAG