Rozmaitości
Zastanówmy się wspólnie

Zastanówmy się wspólnie

Liczba dzieci z diagnozą autyzmu rośnie z roku na rok. Wczesne wykrycie zaburzeń i wprowadzenie odpowiednich działań to dla chorych ogromna szansa.

Jednak pomoc ta wymaga starannej organizacji na wielu płaszczyznach. Efekty i koszty zależą w dużej mierze od wiedzy, zaangażowania i wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami wielu branż i środowisk. Dlatego stowarzyszenie „Wspólny Świat” oraz wydział spraw społecznych bialskiego magistratu zapraszają na konferencję „Wspieranie osób z autyzmem na przestrzeni ich życia”.

Autyzm to coraz powszechniej występujące zaburzenie rozwojowe. Liczba dzieci z diagnozą spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) stale rośnie. Wyniki najnowszych badań wskazują, że dotknięty nim jest około 1% dzieci.

Wczesne rozpoznanie autyzmu to jeden z warunków szybkiej interwencji, zwiększającej szansę na poprawę funkcjonowania dziecka z ASD w stopniu adekwatnym do jego możliwości. Drugim warunkiem jest stworzenie systemu wszechstronnej i długoterminowej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom, angażującej specjalistów z wielu dziedzin (lekarzy, nauczycieli, terapeutów, pracowników pomocy społecznej, pracowników samorządowych). Należy bowiem pamiętać, że choć dzięki wczesnej diagnozie i terapii wiele spośród dzieci będzie funkcjonować na poziomie umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie, to pozostała część będzie wymagała wsparcia do końca swojego życia.

Wspólnie można więcej

Poprzez tę konferencję organizatorzy chcą pokazać metody i narzędzia wczesnego rozpoznawania dzieci zagrożonych autyzmem, które mogą być wykorzystywane przez lekarzy, nauczycieli, terapeutów, pracowników pomocy społecznej oraz rodziców małych dzieci czy inne osoby mające bezpośredni kontakt z nimi. Chcą także zaprezentować systemy opieki nad dziećmi i młodzieżą z autyzmem funkcjonujące we Francji i Białorusi, z uwzględnieniem standardów diagnostycznych i edukacyjno-terapeutycznych.

Jednym z punktów konferencji będzie przedstawienie projektu organizacji kompleksowej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom zamieszkującym na terenie Polski środkowowschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Białej Podlaskiej i okolic.

Znane nazwiska

W tegorocznej konferencji wezmą udział wybitni specjaliści w dziedzinie autyzmu. Prof. Ewa Agnieszka Pisula jest psychologiem, pracownikiem naukowym wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Psychologii Rehabilitacyjnej. Zajmuje się zaburzeniami rozwojowymi u dzieci, szczególnie autystycznym spektrum zaburzeń, psychologiczną sytuacją rodziców i rodzeństwa dzieci z zaburzeniami rozwoju oraz stresem i radzeniem sobie ze stresem u dzieci i młodzieży. Jest autorką wielu publikacji dotyczących spektrum autyzmu. Dr Michał Wroniszewski to lekarz psychiatra, wybitny specjalista w dziedzinie autyzmu, licencjonowany psychoterapeuta, a także dyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem SYNAPSIS w Warszawie. Jest także współzałożycielem i prezesem zarządu fundacji SYNAPSIS – jednej z największych i najbardziej doświadczonych organizacji pozarządowych w Polsce, działającej od 25 lat na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin.

Zagraniczne doświadczenia

Tegoroczna konferencja będzie wyjątkowa także dzięki zagranicznym gościom, którzy przedstawią systemy pomocy osobom z autyzmem oraz metody pracy z dziećmi i młodzieżą z autyzmem w swoich krajach. Wśród nich znajdą się m.in. Jacques Mozzi-Ravel (dyrektor Generalny GPA, zrzeszenia dwóch instytucji: oświatowej – zajmującej się pomocą dzieciom z różnego rodzaju problemami oraz stowarzyszenia na rzecz młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych w Niort we Francji), Jean-Maire Baudouin (przewodniczący Stowarzyszenia „Autyzm 79” w Niort we Francji) i Olga Czernienko (dyrektor Państwowej Placówki Kształcenia „Ośrodek korekcyjno-rozwojowego nauczania i rehabilitacji „Stimul” w Brześciu).

Zapisz się

Spotkanie odbędzie się 5 listopada w starostwie powiatowym w Białej Podlaskiej. Rejestracja potrwa do 15 października, a odbywa się poprzez stronę www.wspolnyswiat.org (zakładka „Konferencja”). Udział w konferencji jest bezpłatny.


Do kogo jest skierowana konferencja?

* lekarzy pediatrów, psychiatrów, neurologów, rodzinnych i lekarzy innych specjalności, dla których poruszane zagadnienia będą pomocne w dokonywaniu oceny funkcjonowania dziecka podczas badań bilansowych i oceny potrzeb dziecka z ASD dotyczących rodzaju i zakresu pomocy rehabilitacyjnej;

* dyrektorów i pracowników pomocy społecznej, pracowników socjalnych, których zadaniem jest ocena potrzeb rodziny i dziecka oraz pomoc w zaspokajaniu tych potrzeb;

* pedagogów, psychologów i logopedów z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz terapeutów z innych ośrodków zajmujących się pomocą dzieciom niepełnosprawnym;

* dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, których zadaniem jest rozpoznanie potrzeb swoich wychowanków oraz takie przygotowanie środowiska przedszkolnego i szkolnego, by sprzyjało wszechstronnemu rozwojowi dziecka i uwzględniało jego możliwości oraz ograniczenia;

* dyrektorów i nauczycieli szkół masowych, szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych jako placówek potencjalnie realizujących na swoim terenie wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;

* pracowników samorządowych wydziałów edukacji i wydziałów spraw społecznych organizujących proces kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych oraz realizujących inne działania wspomagające rozwój dziecka i zapobiegające wykluczeniu społecznemu;

* rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

JAG