Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zatopić się w odwiecznej Miłości

„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20) - mówił Jezus przed swoim wniebowstąpieniem. Dla apostołów te słowa były pociechą, dla nas są wielką obietnicą i darem.

Jezus nie chodzi już po ziemi, ale to nie znaczy, że nie ma Go pośród nas. On ciągle i na różne sposoby staje się obecny w życiu ludzi. Zna nasze radości i trudy, wie, że jesteśmy słabi i często upadamy. Aby nas umocnić, zostawił nam na pokarm swoje święte Ciało i Krew. On, Zbawiciel i Mistrz, ukrył się pod postacią chleba i wina, abyśmy nie bali się przystąpić do Jego majestatu. Ile razy przyjmujemy Komunię św., napełnia nas na nowo łaską i uświęca dusze. Karmiąc się boskim pokarmem, powinniśmy dziękować Jezusowi za ten wielki dar i adorować Go.

Stół Pański

Najważniejszym spotkaniem z Jezusem Eucharystycznym jest Msza św., podczas której możemy przyjąć Go do swojego serca. „W liturgii Mszy św. wyrażamy naszą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, między innymi klękając lub skłaniając się głęboko na znak adoracji Pana” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

W średniowieczu przystępowano do Stołu Pańskiego bardzo rzadko. Wiernym pozostawało więc oglądanie Ciała Chrystusa pod postacią chleba. Wtedy to we Mszy św. wprowadzono podniesienie: kapłan ukazywał zebranym Ciało i Krew Pańską, na które spoglądano z wielką czcią.

Serce każdego kościoła

Kult Eucharystii poza Mszą św. łączy się ze zwyczajem stałego przechowywania Najświętszego Sakramentu. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł