Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zatrzymać pijanego

Każdego dnia tysiące osób będących pod wpływem alkoholu siadają za kierownicę, odpalają auto i ruszają na drogi. Tylko część z nich udaje się powstrzymać przed dalszą jazdą. Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, tylko 13 października funkcjonariusze policji zatrzymali 356 takich kierowców.

Media nie pomijają okazji, by chwalić trzeźwe podejście tych, którzy widząc osobę jadącą „pod wpływem”, reagują - powiadamiają policję albo po błyskawicznie podjętej decyzji sami wyciągają kluczyki ze stacyjki samochodu delikwenta.

Nawet jeśli zostanie to ocenione jako brawura, nie można nie docenić odwagi tych ludzi. Być może dzięki temu, że zimną krwią powstrzymali pijanego, ocalało czyjeś życie.

3 promile za kierownicą

Do takiej sytuacji doszło pod koniec sierpnia w Radzyniu Podlaskim. Dyżurny komendy powiatowej policji uzyskał informację, iż instruktor nauki jazdy ujął sprawcę kolizji. Policjanci, którzy dotarli na miejsce, potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że w zaparkowany na ul. Gwardii pojazd nauki jazdy uderzył lusterkiem 56-letni mieszkaniec Radzynia, kierujący pod wpływem alkoholu osobowym oplem. Po tym zdarzeniu sprawca odjechał z miejsca zdarzenia. Instruktor, który znajdował się w uszkodzonym suzuki, podjął za uciekającym pościg i zatrzymał go. Badanie stanu trzeźwości wykonane przez policjantów wykazało, że 56-latek ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Bądźmy czujni

– Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności – mówi Barbara Salczyńska, rzecznik prasowy radzyńskiej policji. Dodaje, że w sytuacjach takich, jak opisana wyżej, sprawca ponosi również konsekwencje popełnionego wykroczenia.

– Bądźmy czujni i nie odwracajmy oczu, kiedy widzimy, że ktoś łamie przepisy lub podejrzanie się zachowuje – apeluje pani rzecznik. – W żadnym wypadku nie powinno to stanowić powodu do wstydu. Przecież w ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie. Od tego, czy zareagujemy, może zależeć czyjeś zdrowie i życie.


Reagujmy adekwatnie do sytuacji

 

PYTAMY Barbarę Salczyńską, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim

Każdego dnia na swojej drodze możemy spotkać pijanego kierowcę. Co powinniśmy zrobić, widząc przed sobą jadący wężykiem samochód?

Widząc kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, nie można nie zareagować! Pamiętajmy, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. O swoim uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, należy powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. W miarę możliwości jak najszybciej wysłany zostanie tam patrol, by sprawdzić tę informację. Podczas rozmowy z policjantem kierowca musi określić miejsce, w którym się znajduje, i powiedzieć wyraźnie, jakie zachowania prowadzącego auto wydają się podejrzane. Powinien również opisać jego samochód, tj. podać numery rejestracyjne, markę i kolor.

Czy prawo reguluje kwestię zatrzymań pijanych kierowców, obligując do tego innych użytkowników dróg?

Każdy z nas może ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku. To tzw. zatrzymanie obywatelskie. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel.

Medialne doniesienia o przypadkach obywatelskiego zachowania ludzi, którzy, zatrzymując nietrzeźwego kierowcę, być może uchronili przed tragedią jego bądź innych uczestników ruchu drogowego, z pewnością motywują do podobnych zachowań. Nie każdy zdecyduje się zmierzyć z pijanym i być może agresywnym człowiekiem.

Oczywiście nigdy nie należy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Warto rozsądnie ocenić sytuację i zareagować adekwatnie do niej. Można np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, przez telefon informując policjanta na bieżąco o pokonywanej trasie. Można również fizycznie powstrzymać kogoś od jazdy, mając przekonanie, że jego opór nie będzie na tyle duży, by nie móc sobie z nim poradzić. Zawsze też warto poprosić o pomoc drugą osobę.

Jak z reguły przebiegają skuteczne zatrzymania?

W sytuacji, kiedy kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzymuje się – na światłach, poboczu czy stacji paliw – można zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. Zwykle polega to na otwarciu drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnięciu kluczyków, co uniemożliwi mu dalszą jazdę. Następnie trzeba poczekać na przyjazd funkcjonariuszy.

Czy warto na własną rękę podejmować pościg za pijanym kierowcą albo zajeżdżać mu drogę?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu mogą być agresywne i stwarzać zagrożenie.

KL