Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Zatrzymane w kadrze

Z okazji Dnia Kobiet w budynku dawnej księgarni przy ul. Piłsudskiego w Łukowie zorganizowano jednodniową wystawę fotografii „Łukowianki z danych lat”. Pomysłodawcą był lokalny społecznik Andrzej Zdrojewski.

Przedsięwzięcie wsparli urząd miasta i uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Obecny na otwarciu wystawy burmistrz miasta Dariusz Szustek zwrócił uwagę na jeden bardzo ważny aspekt fotografii. – Zdjęcia pokazują, że łukowianki były i wciąż są piękne – podkreślił z uśmiechem.

Jabłka, muzyka i kwiaty

Każda z pojawiających się na wystawie pań była witana drobnym upominkiem – jabłkiem z wbitym w nie ręcznie wykonanym kwiatkiem. W tle słychać było muzykę udostępnioną organizatorom przez Sławomira Wolskiego, który kiedyś współpracował z gwiazdami, np. z Renatą Przemyk. Na stole natomiast stał ogromny bukiet kwiatów.

Wyjątkowe zdjęcia, wyjątkowe historie

Podczas otwarcia wystawy jej pomysłodawca zapowiedział, że ekspozycja zawiera fotografie pochodzące z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. – Najstarsze zdjęcie datowane jest na rok 1920, najmłodsze na 1951. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów – powiedział A. Zdrojewski, dodając, iż fotografie nie są podpisane, ponieważ odebrałoby to ich bohaterkom całą tajemniczość. – W przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o pokazanie starych zdjęć, które same w sobie są piękne. Choć niektóre z nich pokazują bardzo ciekawe historie, np. fotografia dziewczyny, która współpracowała z Armią Krajową, ginąc podczas bombardowania w 1944 r. – opowiadał inicjator wystawy.

Wśród zwiedzających pojawiły się głosy, że ekspozycja jest wyjątkowa, dlatego możliwość jej obejrzenia powinno mieć większe grono łukowian. Dlatego A. Zdrojewski nie wyklucza umieszczenia wystawy w urzędzie miasta bądź innej placówce publicznej.

WE