Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Zaufać powołaniu

Rozmowa z ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II ks. Maciejem Majkiem.

Seminarium duchowne ma za zadanie stworzyć jak najdogodniejsze warunki - określone prawem kanonicznym - do rozpoznania swego życiowego powołania. Kościół zawsze zachęcał do wielkodusznego i odpowiedzialnego sięgania po sakramenty święte. Kapłaństwo jest jednym z nich. Im bardziej dojrzała decyzja motywuje do wstąpienia do seminarium, tym lepiej. Nie oznacza to bynajmniej, że kandydaci już studiujący bądź pracujący są lepsi czy gorsi od tegorocznych maturzystów. Moment podjęcia życiowej decyzji jest bardzo istotny - to nie wiek jest najważniejszy, lecz dojrzałość decyzji.

Proszę Księdza, za nami święcenia prezbiteratu. Radości Kościoła siedleckiego z nowych księży towarzyszy – niestety – smutna refleksja: „dlaczego jest ich tak niewielu?”. Np. grono księży, którzy święcenia kapłańskie przyjmowali 25 lat temu, a w ostatnich dniach koncelebrowali w katedrze jubileuszową, dziękczynną Mszę św., liczy ponad 30 osób. Jak interpretować tę różnicę?

Pokornej odpowiedzi na pytanie, „dlaczego jest ich tak niewielu?”, niech udzieli św. patron naszego siedleckiego seminarium: każde powołanie to DAR, a zarazem TAJEMNICA! To Pan Bóg powołuje, my jako wolni ludzie odpowiadamy bądź nie na Boże wezwanie. Dla porównania – grupa księży, którzy święcenia kapłańskie przyjmowali 50 lat temu, a niedawno koncelebrowali w katedrze jubileuszową, dziękczynną Eucharystię, liczyła siedem osób.

Jako ojciec duchowny uważam, że najważniejsze jest pokorne dziękczynienie za każdego powołanego. Docenienie każdego z nich i drogi, jaką pokonali.

 

Przez dwa wakacyjne miesiące w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej trwać będzie rekrutacja. Utarło się, że na studia idzie się po maturze, tymczasem zachęcacie do wstępowania w szeregi seminarzystów także chłopaków już studiujących, jak i tych pracujących….

Seminarium duchowne ma za zadanie stworzyć jak najdogodniejsze warunki – określone prawem kanonicznym – do rozpoznania swego życiowego powołania. ...

LA

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł