Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Zauważalna transformacja

17 października obchodzono 20 rocznicę utworzenia powiatu bialskiego. Uroczystość była okazją do podsumowań i rozmów o planach na kolejne lata.

Obchody trwały przez kilka dni. Centralnym punktem była uroczysta sesja rady powiatu w sali konferencyjnej budynku starostwa przy ul. Brzeskiej 41. Wcześniej zaproszeni goście wzięli udział w Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem biskupa pińskiego Antoniego Dziemianki. W gronie uczestników jubileuszu pojawili się dawni i obecni radni powiatowi, pracownicy starostwa, wójtowie i burmistrzowie oraz duchowni. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele zagranicznych samorządów, z którymi od lat współpracuje powiat bialski, m.in. delegacje z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Francji. - Powiat bialski powstał 1 stycznia 1999 r. Jesteśmy powiatem ziemskim. Mamy za sobą sześć kadencji. Do historii zapisało się już sześć rad powiatu i trzech starostów. Powiat bialski jest jednym z trzech największych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch dekad przeszedł znaczącą transformację, która objęła wszystkie aspekty życia tutejszych mieszkańców. Myślę m.in. o usługach turystycznych, licznych podmiotach gospodarczych, przebudowie naszych dróg, modernizacji placówek medycznych, opiekuńczych i oświatowych - wyliczał starosta bialski Mariusz Filipiuk.

W skład powiatu bialskiego wchodzi 17 gmin wiejskich i dwa miasta. Zarządza on siecią ponad 1,1 tys. km dróg, prowadzi sześć szkół średnich i cztery domy pomocy społecznej, w których przebywa ponad 400 pensjonariuszy.

– Do dziś udało się nam rozbudować powiatowy szpital w Międzyrzecu Podlaskim i dokonać termomodernizacji naszych szkół. Tylko w ostatnich czterech latach wybudowaliśmy 70 km nowych dróg. Jeśli chodzi o plany, myślę o dalszym rozwoju międzyrzeckiego szpitala i budowie zakładu opiekuńczo-leczniczego w Łózkach, o rozbudowie sieci dróg powiatowych i wsparciu placówek oświatowych, opiekuńczo-wychowawczych, domów pomocy społecznej i muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie. Rozważamy też budowę nowej siedziby starostwa, która poprzez swoją funkcjonalność jeszcze bardziej podniesie jakość usług, świadczonych mieszkańcom naszego powiatu – podkreślił starosta. W trakcie uroczystości chwalił współpracę z lokalnymi gminami i partnerami zagranicznymi. Od tych ostatnich, a konkretnie od władz powiatu Oberhavel, powiat bialski otrzymał karetkę pogotowia ratunkowego, która będzie służyć pacjentom Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Międzyrzecu Podlaskim.

 

Życzmy sobie…

– Utworzenie samorządu terytorialnego było najlepszą reformą, jaka udała się w Polsce po 1990 r. Powiat powstał po tym, gdy doceniono, że samorząd lokalny jest tym, który najlepiej potrafi zadbać o swoją wspólnotę. Po 20 latach wszyscy powinniśmy się cieszyć z tego, jak wiele rzeczy udało się nam zrobić i to nawet w tym najbiedniejszym do niedawna regionie Unii Europejskiej i chyba nawet w najbiedniejszym powiecie. To skok, jakiego nie pamiętają nasi dziadowie i pradziadowie. Z powstania samorządów skorzystaliśmy bardzo skrzętnie, ale to nie znaczy, że powinniśmy spocząć na laurach. Ciągle odrabiamy zapóźnienia cywilizacyjne, m.in. w rozbudowie infrastruktury. Życzmy sobie, by zasada pomocniczości była faktem, by zarząd dróg powiatowych mógł pomagać w budowie dróg lokalnym gminom, a nie odwrotnie, żebyśmy mogli bardziej wykorzystać kwestię naszego przygranicznego położenia. Życzmy sobie, aby mały ruch graniczny stal się faktem, bo na pewno rozwinie drobną przedsiębiorczość, gdyż przemieszczanie przez granicę będzie wtedy znacznie łatwiejsze – zauważył Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol.

 

Nagrodzeni medalami

Istotnym elementem uroczystej sesji było wręczenie okolicznościowych wyróżnień. Uhonorowano radnych, którzy pełnili funkcję przez przynajmniej trzy kadencje w okresie 20-leca powiatu bialskiego, a także wieloletnich burmistrzów i wójtów, długoletnich pracowników piastujących kierownicze stanowiska oraz osoby ściśle współpracujące z powiatem i mające istotny wpływ na jego rozwój oraz przedstawicieli delegacji zagranicznych. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. dyrektor wydziału spraw społecznych starostwa Marianna Tumiłowicz, skarbnik powiatu bialskiego Krystyna Laszuk, członek zarządu powiatu Tadeusz Łazowski, radny Marek Uściński, były wicemarszałek Sejmu RP Franciszek Stefaniuk, radny Arkadiusz Maksymiuk, Mariusz Kiczyński i Krystyna Beń.

Podczas obchodów nie zabrakło także występów artystycznych. Przed zaproszonymi gośćmi zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”. Wystąpiły też skrzypaczki Oliwia Spychel oraz solistki Natalia Marczuk oraz Marta Tchórzewska. Sesję zakończyła degustacja okolicznościowego tortu.

AWAW