Rozmaitości
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Zawalcz o Disneyland

Ponad 5400 uczniów mazowieckich szkół podstawowych otrzyma pakiety edukacyjne „Droga i Ja”. Zestawy zostały ufundowane przez Renault Polska w ramach 12 edycji programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

To największa na świecie inicjatywa dla dzieci na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promocji ekologicznych form transportu.

Pakiety „Droga i Ja” to innowacyjne zestawy dydaktyczne, które powstały przy udziale międzynarodowych ekspertów bezpieczeństwa na drodze, ochrony środowiska i nauczania. Każdy zestaw składa się z 24 bogato ilustrowanych ćwiczeń i testów dla uczniów, kart dydaktycznych dla nauczyciela oraz plakatu edukacyjnego. Materiały zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: 6-9 i 10-12 lat, a ich zawartość na dwie części tematyczne – „Bezpieczeństwo dla wszystkich” oraz „Mobilność dla wszystkich”.

Przez sieć

Pierwsza część dotyczy problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, druga – ekologicznych form przemieszczania się. Aby otrzymać bezpłatny pakiet, wystarczyło wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie internetowej programu, a o ich przyznaniu decydowała kolejność nadsyłanych zgłoszeń. Mimo to szkoły, które nie zdążyły zgłosić się, wciąż mogą zrealizować zawarty w nich materiał. Zestawy dostępne są w formie elektronicznej na stronie internetowej www.bezpieczenstwo.renault.pl i można je bezpłatnie pobrać, a następnie wydrukować.

Inną możliwością jest skorzystanie z multimedialnego E-Learningu umieszczonego na stronie www. To innowacyjne, interaktywne narzędzie do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, składające się z trzech sprofilowanych modułów: dla dzieci, nauczycieli i rodziców. W skład każdego modułu wchodzą animacje, quizy, gry i wiele ciekawostek związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Na zakończenie kursu każdy otrzymuje certyfikat. 

Uwaga: konkurs

Uczniowie szkół podstawowych mogą również wziąć udział w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Zadanie konkursowe polega na wymyśleniu i zrealizowaniu do 1 marca 2012 r. lokalnej kampanii promującej bezpieczeństwo ruchu drogowego lub/i przyjazne dla środowiska sposoby przemieszczania się. Nagrodą główną jest kilkudniowy wyjazd zwycięskiej grupy do EuroDisneylandu pod Paryżem. Formularz zgłoszeniowy, szczegółowy poradnik konkursowy i więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl.

Działać lokalnie

Dzieci, które chciałyby aktywnie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w społeczności lokalnej, mogą założyć Szkolny Klub Bezpieczeństwa. W 12 edycji programu kluby są punktowane za swoją aktywność w internetowym serwisie SKB. Dla najprężniej działających przygotowano comiesięczne, atrakcyjne nagrody. Aby założyć Szkolny Klub Bezpieczeństwa, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb.

JAG