Kościół
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Zawierzeni Kodeńskiej Miriam

Po misjach jubileuszowych wielu z nas pozostał oblacki szkaplerz. W ciągu ostatniego roku przyjęło go około pięciu tysięcy wiernych. To znak oddania Królowej Podlasia.

Nałożenie szkaplerza jest stałym elementem peregrynacji kopii obrazu MB Kodeńskiej i relikwii bł. Męczenników Podlaskich. Ojcowie oblaci czynią to podczas wieczornych czuwań. - Ludzie przyjmują go bardzo chętnie. Może wynika to stąd, że oblacki szkaplerz jest nasz, podlaski… Na jednej jego stronie została umieszczona Matka Boża Kodeńska, a na drugiej widnieje wizerunek Serca Pana Jezusa - opisuje o. Jarosław Kędzia, rzecznik kodeńskiego sanktuarium. Zaznacza, że ta tradycja sięga prawie 100 lat. Teraz, przy okazji misji świętych, przypomina się o niej na nowo.Szkaplerz oblacki przybył na Podlasie razem z oblatami w 1927 r. Chwilę później w Kodniu powstało Bractwo Serca Jezusa. Nasi ojcowie głosili rekolekcje i misje po całym tutejszym terenie. Ze słowem Bożym wyjeżdżali też na obszar dzisiejszej Białorusi i Litwy. Za każdym razem zabierali ze sobą szkaplerze i nakładli je wszystkim chętnym wiernym.

W ten sposób oddawali ich w opiekę Matki Bożej. Tradycja oblackiego szkaplerza była bardzo silna aż do czasów powojennych. Niestety, komuniści zlikwidowali związki działające przy parafiach, ograniczali też działania misjonarzy. Zaginęło Bractwo Serca Jezusa i powoli zapominano o naszym szkaplerzu – wspomina o. Jarosław.

 

Pełnia prostoty

O. J. Kędzia zaznacza, że oblackie szkaplerze znaleziono przy szczątkach żołnierzy wyklętych, odkrytych na tzw. Łączce. – Przy naszych podlaskich żołnierzach, którym odebrano stopnie, nazwiska i ludzki pochówek, zachowały się medaliki z Matką Bożą Kodeńską. Tylko tyle po nich pozostało. Żołnierze połykali je, aby kiedyś można było zidentyfikować ich podlaskie pochodzenie. Teraz, w czasie peregrynacji obrazu, chcemy odnowić dawny zwyczaj nakładania oblackiego szkaplerza – podkreśla zakonnik.

Można go przyjąć w czasie misji i podczas wizyty w kodeńskim sanktuarium. Przywilej nakładania ma każdy oblat. Wystarczy tylko o to poprosić.

Historia oblackiego szkaplerza sięga 1876 r. Jego źródłem są objawienia maryjne, jakich doznała francuska mistyczka Estella Faguette. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł