Diecezja
Źródło: JAREK KURZAWA
Źródło: JAREK KURZAWA

Zawsze blisko Boga i ludzi

„Misją Katolickiego Radia Podlasie jest prześwietlanie ludzkiego życia światłem Ewaelii” - mówił bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, który 28 czerwca przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

Okazja do spotkania kapłanów i hierarchów Kościoła, miejscowych wiernych oraz przyjaciół lokalnej rozgłośni była podwójna. 17 rocznica istnienia KRP zbiegła się bowiem z uroczystościami wieńczącymi obchody Roku św. Pawła Apostoła w diecezji siedleckiej. Jubileusz rozpoczęto zawiązaniem wspólnoty. W dalszej części spotkania rozstrzygnięto konkurs, ogłoszony wcześniej przez rozgłośnię, po czym wręczono Platynowe Mikrofony. W kategorii „osobowość radiowa” statuetkę otrzymała Monika Sadowska, dziennikarka KRP, szefowa anteny i portalu informacyjnego. Z kolei w kategorii „misja ewangelizacyjna radia” Platynowy Mikrofon im. ks. Józefa Szajdy otrzymał ks. Dariusz Denisiuk – opiekun Radiowej Rodziny skupiającej Koła Przyjaciół KRP. „Przyjacielem radia” zostali członkowie Koła Przyjaciół z parafii Ulan, a wśród osób, które wzięły udział w konkursie, rozlosowano wycieczkę po ważnych miejscach północnego Podlasia oraz nagrody książkowe i albumy.

W części oficjalnej spotkania podsumowano również szereg działań związanych z Rokiem Św. Pawła w diecezji. Ks. Paweł Siedlanowski oraz ks. Marek Paluszkiewicz przypomnieli także postać Apostoła Narodów. Na pratulińskiej scenie wystąpiła również Akademicka Grupa Ewangelizacyjna z Siedlec, a katechezę dla zgromadzonych poprowadził ks. Tomasz Bieliński.

Jubileusz zamknięto Mszą św., którą koncelebrował pasterz diecezji siedleckiej bp Zbigniew Kiernikowski oraz licznie zgromadzeni księża, którzy przybyli na uroczystość. W homilii bp Budzik powiedział, że im większa jest odpowiedzialność w Kościele czy rodzinie, tym większa musi być miłość. – Pytanie „Czy mnie miłujesz, czy chcesz dać z siebie coś więcej?” Chrystus kieruje do każdego chrześcijanina, powierzając mu odpowiedzialność za swój Kościół – mówił hierarcha. – Dziś dziękujemy za tych, którzy skupieni w różnych ruchach i stowarzyszeniach katolickich, a także zaangażowani w działalność niosącą misję ewangelizacyjną, odpowiadają na to pytanie i pokazują, że „chcą dać z siebie coś więcej” – dodał. Następnie, zwracając się do pracowników KRP, bp Budzik życzył, aby zawsze pozostali blisko człowieka i jego spraw, a także blisko Chrystusa i Jego Ewangelii. – Życzę, byście w świetle Ewangelii odpowiadali na dręczące człowieka trzeciego tysiąclecia pytania i mieli odwagę wypłynąć na głębię – zachęcał biskup i dodał: – Niech waszym patronem zawsze będzie św. Paweł Apostoł, gorliwy głosiciel Ewangelii Chrystusa.

Całość niedzielnego spotkania zakończyła agapa, która była doskonałą okazją do poznania się, wspólnych rozmów i śpiewu, a żegnając się, pielgrzymi obiecywali, że za rok znowu przyjadą do Pratulina.

GU