Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zawsze blisko ludzi

15 stycznia, rano, w szpitalu przy ul. Wawelskiej w Warszawie, przeżywszy 76 lat, w 54 roku kapłaństwa zmarł ks. kanonik Romuald Michalczyk, emeryt pochodzący z parafii Maciejowice (dekanat łaskarzewski).

Pogrzeb śp. ks. kanonika Romualda Michalczyka odbył się w Maciejowicach. Już we wtorek (18 stycznia) wystawiono ciało zmarłego w miejscowej świątyni, a w godzinach wieczornych kapłani z dekanatu łaskarzewskiego celebrowali Eucharystię. Żałobną Mszę św., koncelebrowaną przez wielu kapłanów, odprawiono w środę. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. prałat Jan Jaworski, wikariusz biskupi. Ciało śp. kapłana spoczęło na miejscowym cmentarzu.


MOIM ZDANIEM

Ks. kan. Edmund Szarek – dziekan dekanatu łaskarzewskiego

Pan powołał ks. Romualda Michalczyka w dniu, w którym obchodzimy wspomnienia Najświętszej Maryi Panny. W osobie księdza kanonika straciliśmy wielkiego przyjaciela, człowieka o ogromnej wrażliwości i wielkim sercu, zawsze gotowego do służby w parafii i dekanacie. Miłość do Boga realizował przez miłość do drugiego człowieka. Swoją wiedzą, doświadczeniem i moralnym autorytetem wspierał kapłanów. Kierował się hasłem: „Uśmiechem rozstrzygać, milczeniem uciszać, słowem leczyć. Księże kanoniku – wspieraj nas dalej.

Ks. Tomasz Radczuk – par. św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie

Ks. Romuald Michalczyk był pierwszym proboszczem, z którym współpracowałem, kiedy po święceniach kapłańskich w 1998 r. zostałem wikariuszem w Maciejowicach. Czułem się tam jak w domu rodzinnym. Ks. Romualda zapamiętam przede wszystkim jako człowieka niezwykle pogodnego, radosnego, z wielkim poczuciem humoru. Cechowała go wielka życzliwość – wobec każdego. Nie stawiał wygórowanych oczekiwań. Można powiedzieć, że kochał ludzi. Pozostanie dla mnie wzorem wyrozumiałego, bardzo spokojnego podejścia do człowieka.


Ks. kanonik Romuald Michalczyk (1933-2011)

Syn Wiktora i Katarzyny z d. Kozickiej, urodził się 10 lipca 1933 r. w Rudniku Małym (par. Seroczyn Siedlecki). Do szkoły podstawowej uczęszczał w Rudniku oraz Seroczynie. Po maturze, uzyskanej w siedleckim Gimnazjum Biskupim w 1951 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. 29 czerwca 1957 r. z rąk bpa Mariana Jankowskiego przyjął święcenia kapłańskie.

Po studiach pracował jako wikariusz w Wilczyskach k. Żelechowa (od 1 sierpnia 1957 r.) oraz w parafii katedralnej w Siedlcach (od 1 lipca 1960 r.). Od 25 listopada 1963 r. pełnił obowiązki wikariusza ekonoma (zarządcy) parafii Miastków, a 17 stycznia 1965 r. powrócił na wikariat do katedry siedleckiej.

15 czerwca 1965 r. ks. R. Michalczyk został proboszczem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Próchenkach. Przez kapłanów wybrany został wicedziekanem dekanatu łosickiego, a wybór na okres trzech lat zatwierdził bp Jan Mazur 2 stycznia 1969 r. W roku akademickim 1968/69 ks. Michalczyk rozpoczął dwuletnie studia zaoczne w ramach Studium Pastoralnego w Instytucie Teologii Pastoralnej na Wydziale Teologicznym KUL w Lublinie.

31 sierpnia 1974 r. został wikariuszem koadiutorem z prawem następstwa po ówczesnym proboszczu ks. prał. Józefie Rucińskim. Proboszczem parafii Prostyń został 1 lipca 1976 r. Miejscowa świątynia, w której znajduje się cudowna statua Trójcy Świętej, tzw. Tron Łaski, była od wieków miejscem kultu Trójcy Przenajświętszej. Za czasów proboszczowania ks. Romualda Michalczyka w Prostyni wykonano elewację zewnętrzną kościoła metodą sgrafitto; doprowadzono do końca budowę plebani, odnowiono cudowną statuę, poszerzono cmentarz grzebalny. Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy wiernych wybudowano kaplicę w Rytelach Święckich i Wólce Okrąglik. Często z parafianami pielgrzymował do różnych sanktuariów w Polsce i miejsc historycznych.

Kolejną parafią były Maciejowice. Proboszczem parafii został 1 października 1986 r. Jednocześnie pełnił urząd dziekana dekanatu łaskarzewskiego (do 2 kwietnia 1990). Tutaj objął swoją troską duszpasterstwo i zatroszczył się o sprawy gospodarcze parafii. Mocno angażował się i włączył parafian w pomoc Kościołowi na Wschodzie, wspierając zwłaszcza wiernych i biskupów w diecezji żytomierskiej na Ukrainie.

Dbał o zachowanie pamięci o naczelniku Tadeuszu Kościuszce i jego ostatniej potyczce pod Maciejowicami w 1794 r. Na 200 rocznicę tamtych wydarzeń przygotował publikację pt. „Maciejowice – 200 rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej”. Wspierał inicjatywy patriotyczno-historyczne, mające na celu utrwalenie pamięci o bohaterskich kapłanach – proboszczach Maciejowic z czasów postania styczniowego.

Bp Jan Mazur, doceniając postawę kapłańską i zaangażowanie duszpasterskie kapłana, mianował go kanonikiem honorowym Kolegiaty Kapituły Łukowskiej.

27 lipca 2004 r., po osiągnięciu wieku emerytalnego, ks. R. Michalczyk został zwolniony z obowiązków proboszcza i przeniesiony na emeryturę; zamieszkał w budynku parafialnym w Maciejowicach. W tej parafii przeżywał swój złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Na ile pozwalało mu zdrowie, nadal pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W ostatnich latach nasiliły się problemy zdrowotne – kłopoty z nerkami oraz przerzuty nowotworowe jelita grubego. Podczas ostatniej operacji pojawiły się powikłania. Okazała się ona nieskuteczna. Ks. Romuald Michalczyk zmarł w szpitalu przy ul. Wawelskiej w Warszawie 15 stycznia 2011 r.

KL