Diecezja
Źródło: ks
Źródło: ks

Zbawienie jest najważniejsze

Tegorocznym uroczystościom odpustowym ku czci Wniebowzięcia NMP przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Leśniańskie sanktuarium znów nawiedziło kilka tysięcy pielgrzymów.

Obchody rozpoczęły się już w sobotę. Tego dnia ojcowie paulini witali piesze pielgrzymki. Pątnicy wzięli udział w wieczorowej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem przeora leśniańskiego klasztoru o. Justyna Duszczyka. Potem uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i procesji maryjnej ze świecami. Tradycyjnie, o północy sprawowano Pasterkę. Punktem centralnym była niedzielna Suma odprawiana na pl. św. Józefa. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił nasz ordynariusz bp Kazimierz Gurda. W homilii zachęcał do zagłębienia się w tekst hymnu „Magnificat”. Przypominał, że zbawienie jest najważniejszym celem ludzkiego życia. - Niczym są wszystkie inne dobra, które człowiek w swoim ziemskim życiu może zdobyć, jeżeli nie będą one miały odniesienia do zbawienia. Wszystkie mają służyć naszemu zbawieniu. W jego osiągnięciu nie może przeszkodzić człowiekowi ani jego wykształcenie, ani stan materialny, ani jego płciowość. Wszystko, jeśli chcemy, aby wspierało człowieka w jego drodze do zbawienia, musi mieć odniesienie do Pana Boga - nauczał biskup.

Hierarcha przypominał, że Maryja w swoim hymnie podpowiada nam, abyśmy pragnąc zbawienia, naszą myśl zawsze kierowali ku Bogu i nie skupiali się na samych sobie, bo sami siebie nie zbawimy.
– Maryja raduje się, że Bóg wejrzał na Nią, że dostrzegł Jej gotowość do współpracy z Nim. Spojrzenie Boga zawsze jest spojrzeniem pełnym miłości. On wybrał Maryję do wypełnienia misji, którą dla Niej przewidział od założenia świata, a Ona ją przyjęła. Bóg patrzy z miłością także na nas. On chce naszego dobra, pragnie naszego zbawienia. Każdemu z nas daje do spełniania zadanie, które tylko my możemy zrealizować. Przyjecie i wypełnienie tej misji staje się drogą naszego zbawienia. Trzeba być gotowym na przyjęcie Bożego spojrzenia. Nie można się przed nim ukrywać, czyli chcieć wypełnić w swoim życiu swoją własną wolę; chociaż czasem człowiek próbuje tak czynić. Dziś ważne jest pytanie o naszą życiową drogę, którą Bóg w swojej mądrości przewidział. Zachęcam młodzież, która zastanawia się nad kierunkiem swojego życia, aby prosiła Boga o wybranie takiej drogi, jaką On im przewidział. Zachęcam rodziców, by modlili się o właściwe odczytanie drogi życiowej swoich córek i synów. Drodzy rodzice! Trzeba się wystrzegać, aby dzieci nie musiały realizować tego, co wy bez odniesienia do Boga i Jego woli dla nich zaplanowaliście. Wystrzegajcie się, aby wasze dzieci nie musiały realizować w swoim życiu waszej woli. Wy możecie im jedynie doradzać, ale po modlitewnym rozeznaniu – apelował bp K. Gurda.

Z Bożej perspektywy
Pasterz Kościoła siedleckiego przypominał, że wypełniając wolę Boga, uczestniczymy w najważniejszym dziele, jakim jest zbawienie.
– Do naszych zadań powinniśmy podchodzić tak jak Maryja. Pamiętajmy, że posługa kapłańska, życie konsekrowane, życie małżeńskie, wychowanie dzieci według Dekalogu i Ewangelii, odpowiedzialna realizacja naszych zadań wypływających z wypełnianego zawodu są uczestniczeniem w zbawczym dziele Jezusa. Potrzeba tylko zobaczenia siebie z Bożej perspektywy. Takie spojrzenie daje sens naszemu trudowi, naszym sukcesom i niepowodzeniom. W Bogu wszystkie nabierają znaczenia i wymiaru wiecznego – głosił ordynariusz.
Zwracał uwagę, że Maryja właśnie z tej perspektywy mówi o wielkich rzeczach, które uczynił Jej Wszechmocny. – W wypełnieniu misji, zadań zleconych nam przez Boga, nie jesteśmy sami. Maryja poświadcza, że to Bóg jest Tym, który w Niej, dla Niej i przez Nią czyni wielkie rzeczy – podkreślał biskup.
Zaznaczał, że Maryja oręduje za nami i wyprasza nam łaski, których może udzielić nam tylko Bóg. 
– Ona wiedziała, jak konieczna jest współpraca człowieka z Bogiem, z Jego łaską. W obliczu działania złego ducha okazujemy się słabi. On jest przebiegły, zniszczył przecież szczęście pierwszych ludzi i to samo pragnie uczynić z nami. Maryja wskazuje nam, na kogo mamy liczyć, na kim się nie zawiedziemy i z kim osiągniemy cel naszego życia – podsumowywał biskup. 
Suma zakończyła się poświęceniem przyniesionych ziół i kwiatów. Po liturgii wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na koncert przygotowany przez leśniańską orkiestrę.

AWAW