Aktualności
Zbiórka na leczenie

Zbiórka na leczenie

Paulinka Tarasiuk z gm. Sosnówka czeka na operację serca, która ma być przeprowadzona w USA. Na leczenie potrzeba ponad 1 mln zł.

Dziewczynka urodziła się z poważną wadą serca. Ma za sobą trzy operacje wykonane w Polsce, które, niestety, nie przyniosły pożądanego skutku. – Dodatkowo doszło do powikłań w postaci nadciśnienia płucnego, które jest ciężką chorobą, gdyż nieleczone może doprowadzić do śmierci. Na ten moment w kraju zaproponowano nam tylko leczenie farmakologiczne. Nie ma specjalisty, który mógłby podjąć się kolejnej interwencji kardiochirurgicznej. Po konsultacjach przeprowadzonych w Polsce i zagranicą wiemy, że owo nadciśnienie może być spowodowane niedokończeniem korekty wady serca i zwężeniami w naczyniach płucnych Paulinki. Metody leczenia w Polsce już się dla nas wyczerpały. Dlatego szukamy pomocy poza granicami kraju – mówi Agnieszka Tarasiuk, mama Paulinki.

Dziewczynka została zakwalifikowana do leczenia w dziecięcym szpitalu specjalistycznym w Stanford. – Na 22 i 23 lutego zaplanowano tam szczegółowe badania. Córka zostanie poddana m.in. cewnikowaniu serca. Po tych badaniach amerykańscy lekarze zadecydują, co można zrobić, by obniżyć ciśnienie i dokończyć korektę – informuje A. Tarasiuk.

 

Trudna codzienność 

Paulinka ma siedem lat i powinna uczęszczać do szkoły. Niestety stan zdrowia jej na to nie pozwala. – Bardzo szybko się męczy i ma ograniczone możliwości poruszania się. Każde, nawet najmniejsze przeziębienie jest dla niej bardzo ryzykowane i może zakończyć się poważnymi komplikacjami. Często skutkuje ono pobytem w szpitalu, bo Paulina podczas choroby wymaga tlenoterapii, jaką dysponują tylko placówki medyczne – podkreśla mama siedmiolatki.

Zagraniczne leczenie wiąże się z ogromnymi kosztami. Rodzice Paulinki nie mają jeszcze szczegółowego kosztorysu. Na pewno znajdą się w nim m.in. lotniczy transport medyczny, pobyt w szpitalu, badania i zabieg.

Zbiórka pieniędzy na ten cel rozpoczęła się wiosną 2022 r. – Paulinka ma subkonto w Caritas. Od biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy otrzymaliśmy pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki funduszy na terenie trzech dekanatów. Po konsultacjach z ośrodkami zagranicznymi, zdecydowaliśmy się na uruchomienie zbiórki internetowej na portalu siepomaga.pl. Na tym koncie mamy już ponad 1 mln zł . Środki na leczenie zbierane są także za pośrednictwem facebookowej grupy „Na leczenie Paulinki Tarasiuk”, gdzie na licytacjach wystawiane są różne przedmioty i usługi. Założyliśmy też komitet społeczny, który prowadzi zbiorki podczas różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak dożynki, pikniki i festyny – wylicza A. Tarasiuk. W pomoc włączają się także szkoły i okoliczne parafie.

 

Wielka ofiarność

– Chciałabym na łamach „Echa Katolickiego” podziękować za dotychczasowe wsparcie, jakie otrzymała Paulinka. To dla nas bardzo ważne i cenne. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, organizatorom zbiórek, proboszczom, którzy wydają zgodę na kwestowanie, i osobom włączającym się w licytacje. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia ani opowiedzieć o przeróżnych formach zaangażowania na rzecz Paulinki. Dzięki tej ofiarności możemy zacząć leczenie w Stanach Zjednoczonych – podkreśla mama dziewczynki.

Warto wspomnieć, że na aukcjach wystawiane są nierzadko cenne. W gronie osób, które podarowały jakiś przedmiot na ten cel, była nawet prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama ofiarowała srebrna biżuterię z bursztynem. Ktoś inny z powodzeniem wystawił mercedesa z 1984 r. Na licytacji nie brakuje też książek, ubrań czy ciast. Paulinka zdobyła serca tysięcy ludzi. Okażmy jej wsparcie.


Pomagać można przez:

– wpłaty na subkonto Caritas: Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 z dopiskiem „050122 – Tarasiuk Paulina”

przez portal Siepomaga.pl/Paulinka Tarasiuk

AWAW