Kultura
Źródło: Archiwum
Źródło: Archiwum

Ze słońcem na ludowo

1 lipca w Mordach, już po raz XIII, odbył się festyn „Słoneczne Lato”.

– Celem imprezy była przede wszystkim popularyzacja naszego miasta i gminy, zaprezentowanie osiągnięć z zakresu kultury oraz integracja społeczeństwa – powiedział Jerzy Wąsowski, burmistrz Mordów.

Festyn rozpoczął się występem uczniów Gimnazjum nr 1 i Zespołu Oświatowego. Można było również zobaczyć i usłyszeć gitarzystów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, Zespół Ludowy Podlasianki, Zespół Wokalny z Wyczółek, Chór Seniora z Czepielina i Zespół Pieśni i Tańca Niwa z Krzeska – wykonawców muzyki ludowej. Po występach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na piosenkę „Mordy – ty moje miasto, ty moja gmino”, w którym zwyciężyła Barbara Chromiec. Ponadto w czasie trwania festynu zorganizowano loterię fantową. Jej celem stała się zbiórka pieniędzy na zakup nowości wydawniczych do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej. Dodatkowymi atrakcjami imprezy były konkurencje rekreacyjne i sportowe zorganizowane przez Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom”, pokazy strzeleckie i strażackie oraz stoiska rękodzieł artystycznych, na których zaprezentowano robótki szydełkowe Krystyny Jaroszuk, kwiaty z bibuły Krystyny Noszczak, prace plastyczne Ireny Łukasiuk oraz obrazy Krystyny Noszczak i Elżbiety Kowalczyk. Impreza zakończyła się zabawą taneczną, a gwiazdą wieczoru był cieszący się dużą popularnością zespół SKANER.

Na festyn przybyli zaproszeni goście: Zygmunt Wielogórski – starosta siedlecki, Henryk Brodowski – przedstawiciel rady powiatu, Romuald Piotruk – prezes Banku Spółdzielczego w Łosicach, Kazimierz Olszewski – dyrektor wydziału spraw społecznych starostwa powiatowego, Dariusz Napiórkowski – dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach, Piotr Ziemiński – przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy w Siedlcach, Józef Rychlik – zastępca starosty siedleckiego oraz sołtysi i radni miasta Mordy. Patronat honorowy nad festynem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

– Impreza, tak jak widnieje w nazwie, była rzeczywiście słoneczna. Przyniosła nam wszystkim czyli organizatorom, zaproszonym gościom oraz przybyłym osobom wiele radości. Stała się okazją do oderwania się od spraw codziennych, a nade wszystko spędzenia w miłej i gorącej atmosferze niedzielnego popołudnia – dodała na zakończenie Beata Mistrzuk, dyrektor MGOK w Mordach.

Justyna Paulina Kołodziejczuk

WA