Region
Źródło: HAH
Źródło: HAH

Zeelektryzować motoryzację

Siedlczanie niebawem będą mogli wypożyczać samochody elektryczne oraz ładować e-auta w odpowiednio przygotowanych do tego stacjach.

Miasto przystąpiło do pilotażowego projektu E-mobility w obszarze motoryzacji elektrycznej. List intencyjny w tej sprawie 5 lutego podpisali: prezydent Wojciech Kudelski, prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Karol Tchórzewski oraz prezes zarządu PGE Nowa Energia Tomasz Jarmicki. Patronat nad projektem objął minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Rozwój elektromobilności stał się jednym z głównych celów, jakie postawiło sobie zaraz po powstaniu rządu ministerstwo energii - przyznał szef resortu. Celem programu jest doprowadzenie do zmniejszenia emisji spalin, szczególnie w dużych miastach, oraz stworzenie warunków i przy tym nakłonienie społeczeństwa do użytkowania elektrycznych samochodów.

Postawić na rozwój infrastruktury

 

– Od kilkunastu lat w Europie i na świecie modna jest elektromobilność – stwierdził K. Tchórzewski. W Polsce program ten napotyka na bariery. – Producenci aut elektrycznych twierdzą, że nie mogą inwestować w ich rozwój, bo nie ma infrastruktury dla ich codziennego użytkowania i ładowania. Z drugiej strony firmy zajmujące się transportem, będące spółkami publicznymi i nastawione na biznes, twierdzą, że nie będą budować infrastruktury, bo nie ma aut elektrycznych – tłumaczył minister, informując jednocześnie o podjętych krokach w celu rozwiązania problemu. – Zwróciłem się z inicjatywą do naszych spółek paliwowych, aby uwzględniły rozwój np. punktów ładowania aut elektrycznych na swoich stacjach paliwowych. Zaakceptowano pomysł i dzisiaj takie jednostki działają w kilkudziesięciu placówkach, np. Orlenu. Jednak nasze paliwowe spółki giełdowe w stworzonych punktach ładowania przez kilka tygodni nie rejestrowały klientów i tym samym inwestycje nie przynosiły im dochodów – zwrócił uwagę K. Tchórzewski. Problem z poruszaniem się samochodem elektrycznym ma rozwiązać uchwalona ustawa o elektromobilności, która zakłada, że to państwo stworzy wymaganą infrastrukturę na terenie całego kraju. Dzięki niej powstanie 6 tys. punktów ładowania i 150 punktów tzw. szybkiego ładowania, które rozmieszczone będą proporcjonalnie na terenie kraju.

 

Pięć aut i stacji ładowania

 

W ramach programu do Siedlec trafi pięć aut elektrycznych i powstanie tyle samo stacji ładowania, za co ma być odpowiedzialna spółka PGE Nowa Energia. – Projekt e-mobility zakłada, że zaklęty krąg braku infrastruktury i – w związku z tym – braku klientów zostanie przerwany i wszystkie bariery znikną – zapowiedział prezes T. Jarmicki. – PGE Nowa Energia chce przeprowadzić pilotaż, który pozwoli na wdrożenie z sukcesem programu E-mobility oraz dopracowanie przyszłego modelu działalności biznesowej – stwierdził. T. Jarmicki przyznał, że na realizację programu pilotażowego wybrano Siedlce, dlatego że spółka chce sprawdzić, jak na poziomie średniej wielkości miasta sprawdzi się system ładowania oraz car-sharing, czyli płatne wypożyczanie aut. – Uważamy, że w takim mieście jak Siedlce pilotaż będzie łatwiejszy do przeprowadzenia, a wyniki miarodajne i do osiągnięcia w krótszym czasie. Chcemy zbadać, w jaki sposób i z jaką intensywnością będą używane samochody i infrastruktura, by zaproponować w przyszłości ceny usługi akceptowalne dla przyszłego użytkownika oraz sprzyjające osiągnięciu pozytywnego wyniku działalności biznesowej – wyjaśnił prezes PGE NE.

Do stacji ładowania będą mieli dostęp wszyscy właściciele aut elektrycznych rozliczający się za pomocą karty płatniczej bądź telefonicznej aplikacji.

 

Złotówka za minutę?

 

Program ruszy w trzecim kwartale roku i potrwa co najmniej sześć miesięcy. – Inicjatywę przyjęliśmy z olbrzymim zainteresowaniem, bo zakładamy, że w ślad za nią będzie malało zanieczyszczenie środowiska. Jako że siedlczanie chętnie kupują samochody, to liczymy też, iż społeczeństwo przyjmie nowinki komunikacyjne i z przyjemnością z tych udogodnień będzie korzystało – stwierdził prezydent W. Kudelski. – Dziękuję, że z taką inicjatywą skierowano się do Siedlec. Nasze miasto jest dobrym środowiskiem dla różnego rodzaju innowacji – uzupełnił włodarz.

W gestii miasta znajdzie się wskazanie miejsc, gdzie znajdą się ładowarki i miejsca do parkowania elektrycznych samochodów. Mają one być umiejscowione proporcjonalnie do wielkości miasta, tak by dla każdego były stosunkowo blisko dostępne.

Swój udział w projekcie ma także Przedsiębiorstwo Energetyczne. – Jesteśmy firmą, która zawsze inwestuje w innowacyjne rozwiązania, dzięki temu w Siedlcach bardzo mocno zostały zredukowane emisje zanieczyszczeń spalin – podkreślił prezes PEC. – Mamy dwa najnowocześniejsze kotły w Polsce, elektrociepłownię gazową. System elektromobilności w mieście także redukuje emisję pyłów, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, a do tego – jako producent energii elektrycznej – chcemy wchodzić w nowe rozwiązania powodujące zwiększenie sprzedaży energii elektrycznej – zwrócił uwagę K. Tchórzewski. – Rola spółki w przedsięwzięciu polega na tym, że po dostawie samochodów elektrycznych, umiejscowieniu stacji ładowania i wyznaczeniu przez miasto miejsc, w których będą mogły być zostawione, PEC będzie obsługiwał cały system car-sharingu, czyli wynajmu aut w mieście – sprecyzował prezes spółki. Stawka za wypożyczenie e-samochodu nie jest jeszcze ustalona, ale ma się zawierać w przedziale 1-1,5 zł za minutę.

Dla potrzeb projektu, w celu uzyskania opinii mieszkańców dotyczącej umiejscowienia stacji doładowujących pojazdy oraz miejsc pozostawiania e-pojazdów, uruchomiona została skrzynka mailowa: e-mobility@um.siedlce.pl, na którą można kierować wszelkie sugestie i uwagi.

HAH