Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Zgoda, rozwój, inwestycje

- Jesteśmy koalicją stabilną, ambitną i nie idziemy na łatwiznę - mówił prezydent Wojciech Kudelski, podsumowując półmetek kadencji samorządu. A za najtrudniejsze zadanie uznał usprawnienie sytuacji w siedleckiej służbie zdrowia.

4 grudnia minęły 2 lata od chwili, kiedy rządy w mieście objął prezydent Wojciech Kudelski wraz z koalicją „Zgoda i Rozwój”. Na zwołanej w tym dniu konferencji zwrócił się on przede wszystkim do mieszkańców. – Dzięki temu, że wyborcy uwierzyli w ludzi z PiS-u, PO i Forum Samorządowego, możemy razem w tym mieście współdziałać – podkreślił. Zdaniem prezydenta siedlczanie mogą być spokojni o dalsze losy miasto, bo funkcjonuje ono w komfortowych warunkach. – Z ludźmi, z którymi przyszło mi współpracować, można zrobić wszystko – mówił Kudelski, zwracając się do radnych i pracowników Urzędu Miasta.

Najpierw szpital, stadion później

Na konferencję prasową prezydent przyniósł przedwyborczą ulotkę. – Realizację każdego z tych punktów zaczęliśmy, a niektóre sprawy są już na ukończeniu – podsumował. Jego zdaniem atmosfera, jaką tworzy koalicja „Zgoda i Rozwój”, przyciąga do miasta inwestorów. Zachętą dla nich ma być Specjalna Strefa Ekonomiczna, obejmująca swoim zasięgiem 50 ha terenów inwestycyjnych w mieście. Kudelski przypomniał o rozpoczęciu działalności przez firmy: Stadler, Teleperformance oraz Valmont, które stworzyły kilkaset nowych miejsc pracy. Prezydent przyznał, że prowadzone są także rozmowy z Portugalczykami i Hiszpanami, chcącymi zainwestować w mieście. – To przekłada się na bezrobocie w Siedlcach, które w ciągu 2 lat spadło z 15% do 8% – zauważył. Przypomniał również o budowie przez Polimex – Mostostal S.A. nowej linii produkcyjnej, dzięki której zatrudnienie znajdzie 350 osób.  

Za najtrudniejszą kwestię do rozwiązania Kudelski uznał poprawę sytuacji w siedleckiej służbie zdrowia. Przypomniał o utworzeniu spółki handlowej „Medycyna Siedlecka”. – Dzięki niej będziemy mogli dofinansowywać służbę zdrowia. Będzie ona mogła prowadzić działalność komercyjną i zdobywać środki na zakupy inwestycyjne – wyjaśniał. Prezydent ujawnił również, że przygotowywana jest koncepcja, dzięki której Szpital Miejski zostanie uratowany. Jednocześnie przyznał, że prowadzone są bardzo intensywne rozmowy ze Szpitalem Wojewódzkim oraz  Marszałkiem Województwa na temat współpracy, połączenia szpitali lub ewentualnie pewnego uzupełnienia. – Szpital Wojewódzki cierpi na brak bazy lokalowej, a Miejski na brak odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Nasze rozmowy zmierzają w  kierunku, aby tym dwóm problemom przeciwdziałać – tłumaczył.

Kudelski wspomniał również o najdroższej w tym roku i zakończonej w grudniu inwestycji – budowie kanału „ulga”. Dzięki niemu nadmiar wód opadowych będzie odprowadzany do specjalnie wybudowanego na błoniach siedleckich zbiornika retencyjnego. Przypomniał także o poprawie komunikacji w mieście. – Przybyło 1110 miejsc parkingowych. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 11 tys. metrów chodników i 8 tys. metrów nowych dróg – wyliczał. Wśród kolejnych wymienionych przez prezydenta inwestycji znalazła się budowa tunelu pod torami kolejowymi na przedłużeniu ulicy Kilińskiego oraz przebudowa ulic Cmentarnej i Piaskowej. Wyzwaniem samorządu ma być także budowa Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki na błoniach. Kudelski przyznał, że ze względu na kryzys finansowy zmieni się etapowanie projektu i w pierwszej kolejności powstanie obiekt z jedną trybuną na około 3 tys. miejsc. – Mam nadzieję, że wykonamy tę inwestycję co do joty. Nie sztuka obiecać coś, na co ma się pieniądze. A my te pieniądze widzimy, tylko może bardziej rozłożone w czasie  – zaznaczył. 

Prezydent docenił również zaangażowanie lokalnych polityków: Krzysztofa Tchórzewskiego (PiS) i Jacka Kozaczyńskiego (PO), którzy zabiegają o sprawy miasta i pomagają pozyskiwać unijne fundusze.

Kinga Ochnio